Strona główna Temat dnia Beryl 102 i inne skarby

Beryl 102 i inne skarby

3

Mama trochę narzeka, tata się poddał – o reakcjach rodziny na zapełniający się telewizorami, wieżami, gramofonami pokój ze śmiechem mówi Tomasz Krug. Swoje „skarby” gromadzi od ponad ośmiu lat i wreszcie postanowił  pokazać je publicznie. Razem z drugim pasjonatem, Pawłem Szillem, organizuje wystawę, którą świdniczanie będą mogli obejrzeć już 6 grudnia podczas Dnia Otwartego w Zespole Szkół Budowlano-Elektrycznych w Świdnicy.

Ametyst, telewizor produkowany podobnie jak Beryl w Warszawie w latach 70-tych XX wieku. Zdjęcie Wikipedia.

– Takie urządzenia interesowały mnie od dziecka, ale zacząłem zbierać pod koniec nauki – tłumaczy absolwent ZSB-E. – Eksponatów szukam na portalach aukcyjnych, podczas zbiórek elektrośmieci, a coraz częściej dostaje je od przyjaciół i znajomych. Każdemu urządzeniu staram się przywrócić dawny blask. Mam ich już około 30.

Pana Tomasza interesują przede wszystkim urządzenia rodzimej produkcji. – Jednak nie jest warunek konieczny, by telewizor czy radioodbiornik trafiły do mojego zbioru – zapewnia. Na wystawie, zatytułowanej „Elektronika PRL-u” będzie można obejrzeć sprawny, lampowy telewizor Beryl 102, wieżę rodem z Dzierżoniowa czy działające magnetofony szpulowe i gramofony. – Będzie można nie tylko popatrzeć, ale także porozmawiać z nami o tych historycznych już urządzeniach. Chętnie podzielimy się naszą wiedzą i poznamy innych pasjonatów – dodaje Tomasz Krug. Jego zamiarem jest cykliczne organizowanie podobnych wystaw.

Data: 6 grudnia 2012

Godzina: 9.00 – 18.00

Miejsce: Zespół Szkół Budowlano-Elektrycznych im. Jana III Sobieskiego, Świdnica, ul. Wałbrzyska 35, Aula (I piętro)

asz

 

Poprzedni artykułBiały Orlik już za tydzień
Następny artykułPotrącił pieszą