Strona główna Kultura Alchemia Teatralna o Grotowskim

Alchemia Teatralna o Grotowskim

0

„Jak Jerzy Grotowski na nowo zdefiniował teatr i dlaczego go w końcu porzucił?” – na to pytanie odpowie gość kolejnego spotkania w ramach Alchemii Teatralnej, Sylwia Fiałkiewicz.

Już na samym początku drogi twórczej Grotowski postawił sobie pytanie na czym polega specyfika teatru. I bardzo szybko na nie odpowiedział: teatr „nie może istnieć, jeżeli nie ma relacji aktor-widz, ich nieuchwytnego, bezpośredniego żywego obcowania”. Badał więc tę relację, a polem badań były wielogodzinne próby z aktorami oraz jego spektakle. Po dziesięciu latach pracy, kiedy w świecie teatralnym okrzyknięto go geniuszem, teatr przestał mu wystarczać, opuścił go a przedmiotem zainteresowań stało się samo spotkanie.
W czasie wykładu przyjrzymy się drodze twórczej Jerzego Grotowskiego by zobaczyć, co sprawiło, że stał się postacią kluczową dla XX wiecznej historii teatru i został uznany za jednego z największych jego reformatorów.

14.11.2012-godz.17.00- Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy, ul.Franciszkańska
Sylwia Fiałkiewicz (ur. 1978) – doktorantka Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Przygotowuje rozprawę doktorską na temat wczesnych przedstawień Jerzego Grotowskiego. Od 2010 roku w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego jako koordynator Działu Naukowego. Jest również redaktorem wortalu grotowski.net oraz internetowego czasopisma teatralnego „Performer”.

Poprzedni artykułZabił przyszłego teścia
Następny artykułNagrody za kulturę [FOTO]