Strona główna Wydarzenia Ada Woźniak – zDolny Ślązak

Ada Woźniak – zDolny Ślązak

4

Spośród ponad 400 nadesłanych wniosków, Kapituła Dolnośląskiej Rady Wspierania Uzdolnień przyznała 50 stypendiów w ramach  XII edycji Konkursu Stypendialnego „zDolny Śląsk”. W gronie laureatów znalazła się Adrianna Woźniak, mieszkanka Boleścina, obecnie uczennica I LO w Świdnicy, radna Młodzieżowej Rady Gminy Świdnica.

Adrianna Woźniak w trakcie rozmowy z Katarzyną Figurą, czerwiec 2012 r.

Ocena wniosków była skomplikowaną i wielostopniową procedurą, a ostateczny wynik zależał od wielu czynników. Warto dodać, że ocena nie polegała na prostym rankingu średnich ocen kandydatów i ilości zdobytych przez nich dyplomów. W konkursie „zDolny Śląsk” najwyżej oceniani są „kandydaci z osobowością”, uczniowie wytrwale pracujący nad rozwojem własnych talentów, ale i dostrzegający potrzeby innych, zaangażowani w działalność na rzecz lokalnych społeczności.

Przyznano 54 stypendia: w 4 kategoriach – za osiągnięcia naukowe (28), sportowe (14), artystyczne (7) i za działalność społeczną (5) , dla uczniów w trzech grupach wiekowych – uczniowie szkół podstawowych (15), gimnazjów (22) i szkół ponadgimnazjalnych (17).

Wręczenie stypendiów miało miejsce we wtorek 27 listopada w Filharmonii Wrocławskiej. Konkurs organizowany jest przez Fundację Edukacji Międzynarodowej oraz Urząd Marszałkowski we Wrocławiu.

Ada Woźniak jest obecnie uczennicą I Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy, jednak nagrodzono ją za działalność i osiągnięcia, które zanotowano podczas jej nauki w Gimnazjum w Pszennie oraz Państwowej Szkole Muzycznej im. Ludomira Różyckiego w Świdnicy. Do takich osiągnięć należy np. kilkukrotny tytuł laureata konkursów na dramat, m.in. Teatru Polskiego we Wrocławiu czy Alchemii Teatralnej i wyróżnienie na Ogólnopolskich Będzińskich Spotkaniach Teatralnych. Dramat jej autorstwa został zarekomendowany i doceniony przez Mateusza Pakułę, dramaturga Narodowego Teatru Starego w Krakowie, a spektakle wyreżyserowane i przygotowane przez Adę gościły na profesjonalnych scenach Polski, zaproszone m.in.  do finału XIII Dolnośląskiego Przeglądu Form Teatralnych „F-ART” w Kłodzku oraz na VIII Ogólnopolskie Forum Teatrów Niezależnych TRANSFORMACJE. Od 4 lat bierze udział w działaniach Alchemii Teatralnej – projektu wspieranego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – warsztatach, pokazach czy wykładach, a od niedawna go współtworzy – prowadzi rozmowy z Gośćmi Alchemii, do tej pory byli to m.in. Krzysztof Globisz oraz aktorka serialowa Anita Sokołowska.

Na co dzień Ada współpracuje z portalem www.Swidnica24.pl, gdzie publikuje cotygodniowe recenzje i felietony filmowe, a także sprawuje opiekę medialną nad wydarzeniami kulturalnymi w regionie. Wtedy do jej obowiązków należy m.in. przeprowadzanie rozmów z gośćmi festiwali. Na swoim koncie Ada ma już wywiady TV z takimi osobistościami, jak Janusz Gajos, Katarzyna Figura czy Kazimierz Kutz. Jest też współpracownicą Stowarzyszenia na Rzecz Rozkwitu Kreatywności „SPRING 04”, sprawuje wolontariat na Uniwersytecie Dziecięcym UNIKIDS, Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Okiem Młodych”, czy w Świdnickim Ośrodku Kultury.

List gratulacyjny dla Adrianny Woźniak wręczyła wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek, podczas XXXV Sesji Rady Gminy Świdnica.

Poprzedni artykułPowiat świdnicki znów najlepszy na Dolnym Śląsku
Następny artykułKino Cinema 3D zaprasza [REPERTUAR]