Strona główna Temat dnia Urzędomaty w ZUS-ie

Urzędomaty w ZUS-ie

3

Do 17 grudnia wielofunkcyjne urzędomaty staną w większości terenowych jednostek ZUS, także w Wałbrzychu, Dzierżoniowie, Kłodzku, Świdnicy oraz w Jeleniej Górze.Klienci będą mogli swoje sprawy załatwiać przez całą dobę.

Dwa dotykowe ekrany, klawiatura, dwie drukarki, skaner, system głosowy, telefon – w takie urządzenia wyposażony jest urzędomat ZUS, potocznie zwany „zusomatem”. Jest to samoobsługowe urządzenie dedykowane wszystkim klientom Zakładu. Zusomaty są, obok portalu internetowego, Centrum Obsługi Telefonicznej i Systemu Kierowania Ruchem, częścią Platformy Usług Elektronicznych. W pięciu jednostkach ZUS w kraju (w oddziałach w Słupsku i Siedlcach oraz w inspektoratach w Bytowie, Mińsku Mazowieckim i Garwolinie) właśnie pojawiły się pierwsze zusomaty. Do 17 grudnia wszystkie 43 oddziały ZUS oraz 116 inspektoratów, które obsługują największą liczbę klientów, zostaną wyposażone w te nowoczesne urządzenia – informuje Katarzyna Serdeczna, rzecznik prasowy ZUS-u w Wałbrzychu.

Zusomaty będą dostępne dla klientów ZUS 24 godziny na dobę, przez siedem dni w tygodniu. Komputer i podajnik dokumentów umożliwią złożenie wniosku w formie papierowej i elektronicznej. Każdy dokument składany przez klienta jest przekazywany do placówki ZUS w formie papierowej i elektronicznego skanu. Zusomat umożliwia dostęp do portalu PUE (czyli do indywidualnych profili) oraz do strony internetowej ZUS. W każdej chwili istnieje też możliwość połączenia z konsultantem Centrum Obsługi Telefonicznej – umożliwiają to wbudowane w zusomat słuchawki telefoniczne. Z urządzenia bez przeszkód mogą korzystać osoby na wózkach inwalidzkich. Możliwość taką daje drugi z monitorów, który znajduje się na wysokości wózka.

Koszt wdrożenia zusomatów to 12,5 mln zł, z czego 85 proc. kosztów pokrywa Unia Europejska, a 15 proc. budżet państwa.