Strona główna Polityka Sudecki Konwent z ekspertami

Sudecki Konwent z ekspertami

5

Prezydent Świdnicy i prezydent Wałbrzycha zaprosili do wałbrzyskiego Ratusza na Sudecki Konwent Prezydentów, Burmistrzów i Wójtów z całego regionu. Tematem przewodnim poniedziałkowego, 22 października, Konwentu było hasło „Zmiany demograficzne – wyzwanie dla samorządów”. Kilkudziesięciu samorządowców oraz parlamentarzyści z regionu spotkali się z ekspertami z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej:  Jarosławem Dudą, sekretarzem stanu oraz Krystyną Wyrwicką, dyrektorem Departamentu Pomocy i Integracji Społecznej.

Uczestnicy Konwentu poruszali przede wszystkim kwestie finansowe i zastanawiali się, jak zdobyć środki na realizację kolejnych zadań. Omawiane były także zmiany w przepisach prawa adresowanych do samorządów. Tematem przewodnim zaś spotkania były zmiany demograficzne, które są bardzo ważne dla samorządów z punktu widzenia perspektywy planowania działań na przyszłe lata.

W Wałbrzychu mamy za sobą długą debatę dotyczącą zmiany sieci szkół. Te zmiany wymusiła na nas demografia. Demografia to taka dziedzina, gdzie planowanie to wielka sztuka i wyzwanie. Ale skutki potem odczuwają wszyscy mieszkańcy – uważa Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha, który gościł uczestników Sudeckiego Konwentu.

W trakcie spotkania przekazano informacje dotyczące systemu wychowania w przedszkolach i żłobkach, a także informacje o rządowym programie „Maluch”, który ma wspierać rozwój żłobków.

Omówiono również propozycje do zmian w systemie pomocy społecznej.
Ale realizacja pomysłów rządowych musi odbywać się przy dokładnym i rzetelnym liczeniu kosztów, by samorządy nie zniechęcały się do projektów, czy też zadań narzucanych przez rząd, które muszą potem same sfinansować – zaznacza Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy i przewodniczący Sudeckiego Konwentu, który zachęcał do częstszych spotkań przedstawicieli rządu z samorządowcami, by finansowe skutki wszelkich pomysłów były policzone.

Kolejny Sudecki Konwent jest już planowany, mają go zdominować rozmowy z parlamentarzystami – informuje Stefan Augustyn, rzecznik prasowy UM.

 

Poprzedni artykułPotrąciła matkę z 3-letnim dzieckiem
Następny artykułRezerwy musiały uznać wyższość Dziewiątki