Strona główna Konkursy Prusacy ponownie zdobyli Świdnicę

Prusacy ponownie zdobyli Świdnicę [FOTO/WIDEO]

2

Huk armat, wystrzały z karabinów i setki miłośników historii towarzyszył piątym Rekonstrukcjom Historycznych Bitew. Do Świdnicy przyjechało blisko 150 żołnierzy z Polski, Czech i Niemiec. W sobotę wojska pruskie i austriackie w szranki stanęły dwukrotnie.  O godzinie 10. w Parku Generała Sikorskiego doszło do pierwszej potyczki.

Zobacz video z porannej bitwy na Fleszy Jawornickiej


250 lat po ostatecznym zdobyciu Świdnicy przez Prusaków zwaśnione narody ponownie stanęły naprzeciw siebie, aby udowodnić swoją dominację. Wynik tego starcia był już z góry przesądzony, jednak emocji nie brakowało. – Bardzo lubię obserwować tę żywą lekcję historii – mówił Mariusz, który wraz z  6-letnim Michałem przybył na Fleszę Jawornicką.

Kolejną okazją do uczestniczenia w żywej lekcji historii mieli świdniczanie na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji, tam stanęło obozowisko. Świdniczanie i turyści, a tych do Świdnicy w sobotę zjechała spora grupa, mieli okazję zobaczyć pokazy musztry, prezentację broni oraz pokazy życia obozowego.

Ostateczne zdobycie Świdnicy przez Prusaków miało miejsce 11 października 1762 r. i było ostatnim akcentem wojny siedmioletniej na Śląsku.

Zdjęcia, relacja filmowa i tekst Tomasz Pietrzyk

Zobacz zdjęcia z porannej bitwy na Fleszy Jawornickiej

Poprzedni artykułKolejna droga po remoncie
Następny artykułNie chcą Straży Miejskiej