Strona główna Wydarzenia Gmina Świdnica Ochotnicy z nowym wozem

Ochotnicy z nowym wozem

5

Używają go już od kilku tygodni, ale dopiero od niedzieli, 14 października, zupełnie oficjalnie. Strażacy ochotnicy z Witoszowa Dolnego zamienili wysłużonego Stara na nowoczesny wóz bojowy.

Zdjęcie UG Świdnica

Wartość pojazdu to prawie 600 tys. zł. Samorząd gminy Świdnica pozyskał na ten cel 100 tys. zł z Komendy Głównej PSP, w ramach środków z krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego. Zakup nie byłby możliwy, gdyby nie wkład własny gminy, który wyniósł ponad 490 tys. zł.
Nowy wóz strażacki zastąpił tym samym wysłużonego, kilkudziesięcioletniego stażem STARA 244. Do przeciwpożarowego zabezpieczenia społeczeństwa i mienia, w ramach zadania własnego na terenie gminy Świdnica utrzymywanych jest 8 jednostek OSP typu „S”, w tym 8 jednostek terenowych. 3 jednostki włączone są do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, tj. OSP Lutomia, OSP Burkatów, OSP Witoszów.

– Zrealizowaliśmy, jako pierwsza gmina w powiecie, program bezpieczeństwa napisany w 2005 roku, w aspekcie zakupów dla jednostek wpisanych do Krajowego Systemu Ratownictwa Pożarniczego. Dzisiaj są tutaj 3 samochody, macie państwo możliwość ich zobaczenia: OSP Burkatów, OSP Lutomia, OSP Witoszów Dolny. Cieszę się, ze są młodzi „chrzestni” tego samochodu. Bo to dobrze wróży. Jednostce życzę, aby ten wóz strażacki tak często nie wyjeżdżał, a jeżeli będzie musiał to życzę  strażakom szczęśliwych powrotów z akcji ratowniczych – mówiła podczas uroczystości wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek. Komendant powiatowy PSP Tomasz Szuszwalak dodał, że docenia wysiłek finansowy gminy i zaangażowanie samych strażaków. – To, co się dzieje w gminie Świdnica, ma przełożenie na inne gminy naszego powiatu. To auto jest 3 w tej gminie, a 6 w powiecie świdnickim. Jest to dowód, że władze samorządów dostrzegły, że sprawy bezpieczeństwa dotyczą nas wszystkich.

opr.red.

 

Poprzedni artykułFirmy rodzinne – sposób na kryzys?
Następny artykułZmarł po upadku z I piętra