Strona główna Bez kategorii Świdnicki Imprezownik

Świdnicki Imprezownik

0

Niesamowitą radością napawa mnie myśl, że za kilka godzin znowu będę mogła leniuchować i nic nie musieć. Uwielbiam! Kto z nas nie lubi „wolnego”?  Ciekawie, aktywnie i przede wszystkim konstruktywnie zaplanowany weekend to połowa sukcesu. Do tego kilku fajnych współtowarzyszy harców i 100% zadowolenia gwarantowane. Nadchodzący weekend pod względem imprez przedstawia się całkiem przyzwoicie. Muzycznie i filmowo. Szczegóły standardowo poniżej. Zapraszam do lektury.

 

***

Nazwa: V Festiwal filmów dokumentalnych „Okiem młodych”

Miejsce: Świdnica, ŚOK

Data i godzina: 20-23.09.2012

Cena: Wszystkie pokazy mające miejsce w ŚOKu – 5 zł

Festiwal Filmów Dokumentalnych „Okiem Młodych” w Świdnicy to impreza, której celem jest prezentacja krótkometrażowego kina dokumentalnego, autorstwa młodych twórców filmowych, zarówno profesjonalistów, studentów szkół filmowych, jak i osób bez wykształcenia filmowego. Festiwal “Okiem Młodych” skierowany jest zarówno do świdniczan, zainteresowanych poszerzaniem swojej wiedzy o kinie i na temat, rozpatrywanych przez dokumentalistów, współczesnych problemów globalnych, jak i do przedstawicieli świata filmu. Świdnicki festiwal docelowo ma stać się przestrzenią spotkań pasjonatów kina dokumentalnego, niezależnie od wieku i poziomu wiedzy.

Uroczyste rozpoczęcie festiwalu miało miejsce w dniu wczorajszym w Sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury, połączone z recitalem Martyny Baranowskiej oraz pokazem filmu „Ambasador”. Impreza potrwa do niedzieli 23 września, a  jej szczegółowy przebieg znajdziecie kilka linijek poniżej.

21 września, piątek, II dzień Festiwalu

16:15 Centrala zaprasza: „Ponad chodnikami” (23 min.) i „Koniec lata” (34 min.), reż. Piotr Stasik (prelekcja: Lech Moliński)

17:45 I blok konkursowy

19:15 II blok konkursowy

21:00 „Chemia” (58 min.) reż. Paweł Łoziński + spotkanie z autorem i Ewą Kilar (prowadzenie: Lech Moliński)

miejsce: Baszta

23:00 Dziś Wieczór Kolektyw (DJ)

22 września, sobota, III dzień Festiwalu

miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna

12:00 Planete+ Doc prezentuje: „Życie Jane” (120 min.) (prelekcja – Stanisław Abramik)

15:00 „Siostry” (12 min.) reż. Paweł Łoziński + spotkanie z autorem (prelekcja i prowadzenie: Piotr Bentkiewicz)

miejsce: Świdnicki Ośrodek Kultury

17:00 III Blok konkursowy

19:00 Centrala zaprasza: „La Machina” Thierry Paladino (98 min.)

21:00 Otwarte obrady Jury

22:15 Ogłoszenie werdyktu

miejsce: Baszta

23:00 Koncert – Martyna Baranowska

23 września, niedziela, IV dzień Festiwalu

miejsce: Świdnicki Ośrodek Kultury

13:00 Laureaci IV edycji i V edycji + spotkania z reżyserami (prowadzenie: S.Abramik i L. Moliński)

miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna

15:00 Planete+ Doc prezentuje: „Chodorkowski” (111 min.) + spotkanie z Anetą Kazanecką

17:30 Centrala zaprasza: „Kwiekulik”, reż. Joanna Turowicz, Anna Zakrzewska (52 min.)

***

Nazwa: Final Sacrifice + Momma Knows Best + Collision | Koncert

Miejsce: Świdnica, pl. Grunwaldzki 11, Klub Bolko

Data i godzina: 21.09.2012, godz. 19:30

Cena: 15 zł

W najbliższy piątek, 21 września, zapraszamy na godzinę 19.30 na koncert zespołów Final Sacrifice + Momma Knows Best + Collision, który odbędzie się w małej sali Klubu Bolko (Pl. Grunwaldzki 11). Final Sacrifice to Polski zespół utworzony w 2007 roku w Poznaniu. Po założeniu kapela borykała się ze zmianami personalnymi i poszła w kierunku cięższych i brutalniejszych brzmień. Po ukształtowaniu się składu w 2010 roku zespół zaczął koncertować na terenie całego kraju, jak również w Niemczech oraz w Czechach. Po wydaniu EPki „Aspirations & Endeavours” zespół dzielił scenę z takimi wykonawcami jak Silent Screams, My Autumn, Apostate oraz HATE. Poznański kwintet obecnie kończy prace nad materiałem na nowe wydawnictwo, które ma się ukazać jesienią 2012 roku.
Momma Knows Best to zespół założony w 2008 roku w Pradze, istniejący w początkowej fazie jako duet. Po kilku miesiącach perkusja i gitara zostały uzupełnione o bas a ostatecznie skład został zamknięty przez wokalistę i drugiego gitarzystę w 2010 roku. Podczas kilkudziesięciu koncertów zagranych od tego czasu, MKB wystapili m.in. supportując takich wykonawców jak Bring Me the Horizon czy War from a Harlots Mouth. Na swoim koncie mają EP’kę a obecnie pracują nad pełnym krążkiem. Collision z kolei to Thrash-death metalowy skład ze Świdnicy i okolic. Po różnych perypetiach powrócił na scenę muzyczną grając ponownie od 2008 r. Po kilkunastu odbytych próbach, zespół nagrał pierwsze w nowym składzie demo. Drugie demo zostało nagrane w bardzo spartańskich warunkach 15 grudnia 2009 roku, ale ze względu na różne problemy z jakimi zespół borykał się w tym okresie, płyta ujrzała światło dzienne dopiero 12 marca 2010 roku (wydana własnym nakładem w pudełku tekturowym (500szt), zawierająca stary i nowy materiał). Następnie powstało demo DVD z trasy Polish Dementi Tour part I. Na 15 września 2012 przewidziana jest premiera nowego materiału.

***

Nazwa: Reggae Night

Miejsce: Świdnica, al. Niepodległości, Pub Izi Rajder

Data i godzina: 21.09.2012, godz. 21:00

Cena: 3 zł

Lekko kontrowersyjne połączenie  pubu dla typowych twardych motocyklistów i bujającego, pełnego optymizmu reggae. Już dzisiejszego wieczoru w pubie Izi Rajder z głośników popłyną przepełnione słońcem, pochodzące prosto z Jamajki. Zagrają Rasem & Patel. Wstęp symboliczne 3 zecisze.

***

Dodatkowo chciałabym Wam polecić szczególną propozycję kinową. Wczoraj w świdnickim kinie Cinema 3D miała miejsce premiera tego filmu. Moim skromnym zdaniem jest to dzieło, bo nie jest to zwykły film, naprawdę godne polecenia. Dla starszych niezła retrospekcja i powrót do historii, a dla młodszych lektura obowiązkowa. Nie wypada przejść obok i nie zainteresować się. Mówię oczywiście o najnowszym filmie człowieka dwojga imion Leszka Dawida. Biograficzny, bez wątpienia muzyczny i na pewno dramat społeczny. Do takich kategorii można zakwalifikować „Jesteś Bogiem”, film opowiadający historię powstania jednego z najbardziej znanych polskich składów hip-hopowych Paktofonika. Iść czy nie iść? Ja z pewnością się wybiorę, a recenzję postaram się sklecić w przyszłym wydaniu Świdnickiego Imprezownika.

 M jak Maja, Maja Jasnos

 

 

 

 

 

 

Poprzedni artykułPierwszy wyjazd ŚKPR-u
Następny artykułPolsko-Niemieckie Zawody Jeździeckie w Morawie