Strona główna Bez kategorii Startuje Uniwersytet Dziecięcy

Startuje Uniwersytet Dziecięcy

8

Wybitna kadra profesorów wyższych uczelni, interaktywna nauka od fizyk Steps To Get Your Ex Back With You i po oceanografię, 10 wykładów i około 100 godzin specjalistycznych warsztatów w ciągu 10 miesięcy roku akademickiego – w Świdnicy startuje Uniwersytet Dziecięcy UNIKIDS. Najmłodszy student może mieć 6 lat najstarszy 12. Właśnie rozpoczął się nabór.

Z okazji inauguracji roku akademickiego Mirosław Hermaszewski, pierwszy i jedyny Polak, który odbył lot w kosmos, w wykładzie pod tytułem „Mój lot w kosmos” wyjawi tajemnice Srebrnego Globu i odpowie na takie pytania, jak: Czy widział ukrytą stronę Księżyca, Jak długo trwa lot na Srebrny Glob, Dlaczego satelita nie spada na Ziemię, Gość specjalny UNIKIDS opowie też co czuł, gdy Neil Armstrong jako pierwszy wylądował na Księżycu 20 lipca 1969 roku.

Kosmiczne ciekawostki zainicjują całoroczny cykl warsztatów i wykładów, które dostarczą maluchom wielu naukowych przeżyć. W semestrze zimowym studenci będą mieli okazję wziąć udział w spotkaniach o tak intrygujących tytułach, jak: „O czymś i o niczym, czyli odlotowy i wsysający wykład o powietrzu”, „Mokry interes, czyli co chemik może wyczarować z wody”, czy „Jak Piastowie Polskę budowali”, „Podróż do świata naszych przodków.” „ Po co jemy i oddychamy?

Astronomia, oceanografia, podróże, fizyka, chemia czy  antropologia to tylko niektóre z przedmiotów, w których studenci UNIKIDS wezmą udział w tym roku akademickim – zdradza szczegóły Anna Lenkiewicz-Budny, koordynator Uniwersytetu Dziecięcego UNIKIDS.

Mali naukowcy

Uniwersytety Dziecięce cieszą się ogromną popularnością na całym świecie. Pierwszy tego typu uniwersytet powstał w 2002 roku w Niemczech, w Polsce liczba ośrodków Uniwersytetu Dziecięcego UNIKIDS wzrosła czterokrotnie w ciągu zaledwie ostatnich 2 lat (dziś jest ich 25). To pokazuje, jak dużym zainteresowaniem dzieci, ale także i rodziców, cieszy się tego typu forma zajęć edukacyjnych.

Cel Uniwersytetów jest prosty: nauczać, ale nie tylko za pośrednictwem podręczników. Młody student poszerza swoją wiedzę poprzez praktykę, przeprowadzane doświadczenia, eksperymenty, ale także dzięki interaktywnej zabawie. Taka forma nauki sprawia, że dzieci kończą zajęcia z uśmiechem na twarzy i – przede wszystkim – ze zdobytą wiedzą. Na Uniwersytecie Dziecięcym UNIKIDS w Wałbrzychu najmłodszych naukowców w kraju uczyć będą prawdziwi profesorowie oraz doktoranci.

Dzieci są ciekawe świata i chcą się uczyć. Ale uczyć w sposób dla nich zrozumiały i najbardziej interesujący. Trudno oczekiwać od 6, czy 8-latka, że z łatwością będzie pochłaniał wiedzę z podręczników. Najmłodsi mają dobrą pamięć i często są wzrokowcami, dlatego tak istotne jest „pokazywanie” im tej nauki na żywo, na wyciągnięcie ręki. Na Uniwersytecie Dziecięcym UNIKIDS w Wałbrzychu każdy wykład, każde warsztaty, będą miał formę interaktywnej nauki połączonej z zabawą. Profesor nie przyjedzie na wykład i nie będzie tylko mówił i mówił. Będzie rozmawiał, zachęcał dzieci do mówienia, dzielenia się swoimi spostrzeżeniami. Na warsztatach nie zabraknie eksperymentów, doświadczeń, a także wycieczek edukacyjnych. Dla naszych przyszłych studentów przygotowaliśmy wiele naukowych niespodzianek – mówi Lenkiewicz-Budny.

Trwa nabór na I semestr

21 października swoją działalność rozpocznie Uniwersytet Dziecięcy UNIKIDS w Świdnicy. Właśnie rozpoczął się nabór na pierwszy rok studiów. Studentem może zostać każde dziecko w wieku od 6 do 12 lat. Nie ma egzaminów wstępnych, ani rozmów kwalifikacyjnych. O przyjęciu decyduje wyłącznie chęć wszechstronnego rozwoju kandydata potwierdzona zgłoszeniem.

Więcej szczegółów na www.unikids.pl


Poprzedni artykułGranat w centrum Świdnicy
Następny artykułMało chętnych na wicedyrektora pogotowia