Strona główna Sport Inne Ratownicy górscy mieli swoje mistrzostwa

Ratownicy górscy mieli swoje mistrzostwa

0

75 ratowników tworzących 25 zespołów wystartowało w XVIII Ogólnopolskich Zawodach w Ratownictwie Górskim w rejonie Gór Stołowych – Karłowa. W tym roku zawody, które odbyły się w dniach 7-9 września 2012r., zostały przeprowadzone w ramach obchodów 60 lat Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Ich organizatorem, podobnie jak w latach ubiegłych, był Zarząd Główny GOPR i  Grupa Wałbrzysko-Kłodzka GOPR. W wydarzeniu wzięli udział ratownicy z wszystkich siedmiu grup regionalnych GOPR a także niemieccy ratownicy górscy Bergwachtu Sachsen z Pirny, czescy ratownicy z Gór Orlickich i Izerskich, reprezentacje jednostek Państwowej Straży Pożarnej z Gdyni, Wrocławia, Łodzi i Krakowa, Ochotniczej Straży Pożarnej z Opola, 16 Batalionu Powietrznodesantowego Wojska Polskiego, Biura Ochrony Rządu, Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystyczny Policji we Wrocławiu oraz ratownicy KGHM Polska Miedź S.A.

 

Zawody polegały na pokonaniu przez trzyosobowy zespół ratowników trasy biegu terenowego o długości ok. 9km, na której umieszczono elementy techniczne alpinistyczne i taternickie stosowane w ratownictwie górskim. Start i meta zlokalizowane były przed Hotelem Karłów. Konkurencje techniczne zostały przeprowadzone na Szczelińcu Wielkim. W trakcie rywalizacji ratownicy musieli w jak najkrótszym czasie przy użyciu przyrządów alpinistycznych kilkakrotnie wspiąć się na Szczeliniec a następnie opuścić się w dół wyznaczoną, zróżnicowaną trasą zawierającą pionowe i poziome układy linowe. Musieli oni również wykazać się technikami ratownictwa górskiego w tym m.in. dojścia do poszkodowanego i jego ewakuacji przy użyciu technik wyciągowych. Pokonanie tej trasy zajęło najlepszemu zespołowi zawodów – drużynie z Grupy Wałbrzysko-Kłodzkiej godzinę czasu.

Pomimo niesprzyjającej pogody – mżawki towarzyszącej drużynom w trakcie zmagań, zawody udało się przeprowadzić zgodnie z założeniami organizatorów. Jak co roku rywalizację zespołów obserwowali zaproszeni goście, przedstawiciele sponsorów oraz publiczność zgromadzona w tym dniu na Szczelińcu Wielkim.

 

Zawody te pozwalają nam porównać swoje umiejętności z innymi ratownikami z całej Polski i nie tylko. Wyniki, które uzyskały wszystkie startujące w tym roku zespoły udowadniają, że ich wyszkolenie jest na bardzo wysokim poziomie – podsumował rywalizację jeden ze zwycięzców – Arkady Dąbrowski z Grupy Wałbrzysko-Kłodzkiej GOPR.

 

Wydarzenie to udało się zorganizować dzięki przychylności Dyrekcji Parku Narodowego Gór Stołowych, która wyraziła zgodę na przeprowadzenie zawodów. Oficjalnymi sponsorami byli: PLUS GSM, PZU S.A, SATEL, TAURON Polska Energia, Alpin Sport, TATRA, Zarząd Główny GOPR.

 

Wyniki zawodów

 

Kategoria „Zespoły ratownictwa górskiego”

 

I. miejsce: zespół Grupy Wałbrzysko – Kłodzkiej GOPR w składzie Arkady Dąbrowski, Krzysztof Drzygała, Renat Szymański  / czas: 1h03:47

 

II. miejsce: zespół Grupy Karkonoskiej GOPR w składzie: Sławomir Czubak, Tomasz Krotowski, Andrzej Sokołowski / czas: 1h10:35

 

III. miejsce: zespół Grupy Jurajskiej GOPR w składzie: Marcin Feliks, Tomasz Motyl, Robert Pilarczyk / czas: 1h18:23

 

 

Kategoria „Zespoły reprezentujące pozostałe służy ratownicze”

 

I. miejsce: zespół KM PSP z Gdyni w składzie: Andrzej Mazur, Tomasz Rozgoński, Tomasz Zwoliński / czas: 1h08:43

 

II. miejsce: zespół KW PSP z Wrocławia w składzie Rafał Migas, Paweł  Kasprzak, Więcławski Miłosz / czas: 1h12:25

 

III. miejsce: zespół OSP Opole w składzie: Utzig Krzysztof, Sosulski Robert, Dziatkiewicz Wojciech / czas: 1h20:57

 

 

Kategoria „Zespoły Grupy Wałbrzysko–Kłodzkiej GOPR”

 

I. miejsce: zespół w składzie: Pokorski Łukasz. Sobczyk Radosław. Przystaś Jakub / czas:

1h07:24

 

II. miejsce: zespół w składzie: Dominik Adamczyk, Jan Rychlewski, Andrzej Kwiatkowski   / czas: 1h15:12

 

III. miejsce: zespół w składzie Trzaskowski Łukasz, Pawelec Iwona, Żukowski Łukasz / czas: 1h38:23

Poprzedni artykułZostań wolontariuszem Szlachetnej Paczki
Następny artykułJacek Wiśnicki o urokach festiwalowej Świdnicy