Strona główna Wydarzenia Świebodzice Niemieccy praktykanci

Niemieccy praktykanci

4

Kolejna, ostatnia już, grupa niemieckich bezrobotnych przyjechała do Świebodzic na praktyki zawodowe w ramach polsko-niemieckiego projektu wymiany Transgredio. Świebodzice są jednym z partnerów projektu, a realizowany on jest od dwóch lat – informuje Agnieszka Bielawska-Pękala z UM w Świebodzicach.

– Projekt finansowany jest w 100% przez Europejski Fundusz Społeczny, praktykanci w najmniejszym stopniu nie są obciążeniem finansowym dla gminy. Partnerami w projekcie są Spółka Komunalna „Aufbauwerk” w Lipsku oraz Saksoński Urząd Pracy i to oni finansują praktyki oraz pobyt młodych Niemców – mówi Marzena Korona-Kruk, szefowa Wydziału Promocji, Informacji i Współpracy Zagranicznej UM w Świebodzicach. – W ramach dwuletniego projektu kilkudziesięciu bezrobotnych ludzi z Saksonii w wieku do 26 lat spędziło sześciotygodniowe praktyki zawodowe w Świebodzicach.

Tym razem do Świebodzic przyjechało 6 osób. Trójka pracuje w pensjonacie Galery, jako obsługa hotelowa, jeden z chłopców trafił do sekretariatu firmy Gea Polska. Dwóch pozostałych pomaga w Zakładzie Gospodarki Komunalnej.

Niemieccy praktykanci będą zdobywać u nas doświadczenie zawodowe do końca października. Na nich projekt się kończy.

– Teraz będziemy szukać kolejnych źródeł finansowania, by nasi bezrobotni mogli wyjechać na praktyki do Niemiec – dodaje Marzena Korona-Kruk.

Poprzedni artykułGarstecki szefem świdnickiego PiS
Następny artykułL.U.C na Święcie Niepodległości