Strona główna Wydarzenia Gość z Watykanu na diecezjalnych dożynkach

Gość z Watykanu na diecezjalnych dożynkach

1

Gospodarzem dożynek diecezji świdnickiej będzie w tym roku Strzegom. Uroczyste nabożeństwo w najbliższą niedzielę poprowadzi arcybiskup Francesco Pio Tamburrino – Sekretarz Watykańskiej Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Obecność przedstawiciela Stolicy Apostolskiej ma jeszcze jeden powód. 16 września patronami Strzegomia oficjalnie zostaną ogłoszeni apostołowie Piotr i Paweł. Miasto w tym roku obchodzi jubileusz 770-lecia nadania praw miejskich. Diecezjalne dożynki będą jedną z wielu wydarzeń okolicznościowych, zaplanowanych na najbliższy weekend.

15 września strzegomianie będą świętować Obchody Gminnego Dnia Strażaka. Na początek przewidziana jest msza święta w intencji strażaków, którą poprowadzi biskup Ignacy Dec. Na rynku zobaczymy pokazy wozów i sprzętu strażackiego oraz prezentacje pocztów sztandarowych Straży Pożarnej. Nie zabraknie akcentów muzycznych. Czas umilą orkiestry dęte z Auerbach, Grodziska Mazowieckiego, Szczawna Zdrój i Strzegomia. W Ratuszu nastąpi odnowienie aktu podpisania umowy partnerstwa pomiędzy Strzegomiem a Torgau.

16 września na rynku zaplanowane są dożynki diecezjalne. Wszelkie atrakcje mają się zacząć o godzinie 11.00. Na ten dzień przewidziano: prezentacje chlebów i wieńców dożynkowych, wystawy i kiermasze rękodzieła artystycznego, występy zespołów ludowych z Dolnego Śląska i Gminy Strzegom. Mieszkańcy będą bawić się przy kapeli Janka Boduszka, Szalejowiance oraz zespole Redlin. Podczas uroczystości zostanie również rozstrzygnięty konkurs „Świetlica na 5+”.

Msza dziękczynna rozpocznie się o 13.00 w Bazylice Mniejszej. Przewodniczyć jej będzie arcybiskup Francesco Pio Tamburrino – Sekretarz Watykańskiej Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Biskup Ignacy Dec podczas nabożeństwa ogłosi świętych apostołów Piotra i Pawła patronami Strzegomia. Obchody 770- lecia miasta będą transmitowane w TVP Polonia.

Z okazji tego jubileuszu miasto wyemitowało dwie monety upamiętniające to wydarzenie. Numizmaty zostały wydane przez Mennicę Śląską w dwóch wersjach – w mosiądzu oraz w alpace. Jedna strona przedstawia herb Strzegomia z wizerunkiem Świętych Piotra i Pawła na murze obronnym wraz z informacją o nadaniu patronatu miastu, na odwrocie widnieje Bazylika Mniejsza oraz dane na temat obchodzonej w tym roku rocznicy, 770- lecia nadania praw miejskich.

SP

 

Poprzedni artykułTargi Żywności po raz szósty
Następny artykułPodejrzany o nieumyślne paserstwo