Strona główna Temat dnia Dom Seniora niepotrzebny?

Dom Seniora niepotrzebny?

11

W Świdnicy nie ma kolejki osób starszych, oczekujących na miejsce w Domu Pomocy Społecznej – twierdzi rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w odpowiedzi na petycję, podpisaną przez 2200 osób. Walkę o budowę Domu Seniora i Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego podjęła kilka tygodni temu trójka sąsiadów z ulicy Jodłowej.

Emeryci spotkali się ze starostą świdnickim prezydentem Świdnicy i wójt gminy Świdnica. – Jesteśmy pewni, że ośrodek, w którym całodobową opiekę znajdą osoby w podeszłym wieku, jest w naszym powiecie niezbędny! – podkreśla Danuta Malinowska, inicjatorka akcji. – W tej chwili seniorzy mogą liczyć na miejsca gdzieś daleko od swoich rodzin, a o taką formę opieki wcale nie jest łatwo.

Jak informuje Stefan Augustyn, zdaniem władz miasta problem jest znikomy. – W chwili obecnej nie ma na terenie Świdnicy ani jednej osoby oczekującej na miejsce w Domu Pomocy Społecznej z powodu wieku i chorób. MOPS w Świdnicy regularnie otrzymuje oferty publicznych domów pomocy społecznej, ponieważ są w nich wolne miejsca. Na terenie powiatu świdnickiego taka placówka by się przydała, ale z jej wybudowaniem i utrzymaniem jeden samorząd by sobie nie poradził. Jeszcze do niedawna inaczej przedstawiała się sytuacja w odniesieniu do osób przewlekle psychicznie chorych. Na miejsce w tego typu domach oczekiwano nawet 3 lata. W chwili obecnej również w tego typu placówkach nie ma problemu z umieszczeniem mieszkańca Świdnicy.

Rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego dodaje, że seniorzy mają do dyspozycji Dom Dziennego Pobytu i usługi opiekuńcze we własnych domach. – Problem jest, i to z każdym rokiem coraz większy – uważa tymczasem Teresa Mazurek, wójt gminy Świdnica. Zapotrzebowanie na usługi opiekuńcze w domach seniorów wzrosły o 350%. Często taka pomoc nie jest wystarczająca. Jesteśmy przekonani, że Dom Pomocy Społecznej z całodobową opieka jest po prostu niezbędny, bo społeczeństwo po prostu się starzeje. Zadanie jest od dawna wpisane w strategię gminy. Nie zamierzamy się oglądać na inne samorządy i sami doprowadzimy do budowy takiego ośrodka. Mamy dość własnych terenów, by znaleźć odpowiednie miejsce. Zamierzamy się wzorować na rozwiązaniach z partnerskiego Maldegem. Tam  funkcjonuje wzorcowy Dom Seniora – budynki są parterowe, z możliwością stałej rozbudowy. Są bungalowy np. dla małżeństw z małymi ogródkami. Oczywiście gmina sama nie udźwignie kosztów, dlatego szukamy środków zewnętrznych. Być może będą rezerwy z dotacji unijnych 2007-2013. Jeśli nie, poczekamy na kolejne rozdanie.

Budowy takiego ośrodka ze względu na brak środków nie podejmie powiat. – Na pewno jednak wesprzemy  inicjatywę – deklaruje wicestarosta Alicja Synowska. W Żarowie tymczasem prywatny przedsiębiorca chce stworzyć dom dla seniorów na 100 miejsc. – Wszystko jest praktycznie gotowe – mówi Stanisław Łukaszów, właściciel Żar-Medu, który prowadzi usługi noclegowo-hotelowe w wyremontowanym budynku jednego z żarowskich zakładów przemysłowych. W obiekcie są sale restauracyjne, pub, siłownia. – Pokoje są w pełni wyposażone, mamy znakomitą kuchnię, miejsce do rekreacji. Część rozrywkową chcemy przekształcić na rehabilitacyjną. Planujemy montaż windy. Nasi pensjonariusze będą mieli codzienną opiekę, a także pielęgniarki i lekarza. Oczywiście chcemy działać zgodnie z prawem i staramy się o odpowiednie zezwolenia. Mamy nadzieję, że wszystko będzie gotowe wiosną przyszłego roku.

Mimo że będzie to obiekt komercyjny, Stanisław Łukaszó nie martwi się o brak chętnych. – Mamy rozeznanie na terenie Dolnego Śląska. Na miejsca w takich domach, jaki planujemy otworzyć, czeka się miesiącami. Cena nie jest barierą.

– Priorytetową sprawą dla naszego powiatu jest zwiększenie liczby miejsc w ramach Zakładu Opiekuńczego-Leczniczego dla osób obłożnie chorych – mówi wicestarosta Alicja Synowska. – W tej chwili jest ich tylko sześć w szpitalu w Świebodzicach. To w ogóle nie zaspokaja potrzeb. Pojawiła się szansa na pozyskanie w przyszłym roku kontraktu z NFZ na ok. 20 dodatkowych miejsc. Kwestia najważniejszą będzie ustalenie, kto je stworzy. Pod uwagę brane są szpital w Świebodzicach, szpital w Świdnicy lub Caritas w Świdnicy. Działania powiatu w tej kwestii zamierza wesprzeć miasto. Stanowisko w tej sprawie ma być ogłoszone na sesji Rady Miejskiej 29 września.

– Na pewno nie będziemy ustawać w naszych staraniach także o dom dla seniorów – podkreśla Danuta Malinowska. – Dla Świdnicy i powiatu takie miejsce jest niezbędne.

asz

Poprzedni artykułArkadiusz Piech – na szczycie mimo problemów
Następny artykułZasnął na torach