Strona główna Konkursy Co to, gdzie to? Zagadka nr 10

Co to, gdzie to? Zagadka nr 10 [KONKURS]

0

Głowa lwa, umieszczona na drzwiach wejściowych kamienicy przy Grodzkiej, została błyskawicznie rozszyfrowana. Zanim jednak o zwycięzcy ubiegłotygodniowego konkursu, przedstawiamy kolejną zagadkę.

Zagadka nr 10:

Pozostajemy przy zwierzętach i stworach, które zdobią zabytki Świdnicy. Tym razem stworzenie, które umieszczono na jednym z nich, pochodzi z głębin morskich. Co to i gdzie to? Osoba, która przyśle najbardziej obszerną odpowiedź, obejmująca również rys historyczny miejsca, zostanie nagrodzona voucherem do kina Cinema 3D.

Odpowiedzi należy nadsyłać na adres [email protected] do soboty, 6 października, do godziny 12.00. W tytule proszę wpisać “Co to, gdzie to? Zagadka nr 10”, w treści odpowiedź na pytanie, imię i nazwisko, nr telefonu (do wiadomości Redakcji) oraz zgodę na publikację imienia i nazwiska. Zwycięzca zostanie ogłoszony 6 października na portalu Swidnica24.pl. Także 6 października kolejna zagadka!

A nagrodę za rozwiązanie ubiegłotygodniowej zagadki otrzymuje pan Tomasz Malina. Gratulujemy!

Odpowiedź pana Tomasza Maliny:

Kołatka będąca na fotografii, znajduje się na bramie nr 16, kamienicy przy ul. Grodzkiej. Kamienica ta posiada barokową elewację i urzeka bogactwem zdobień, co było znamienne dla tej epoki. Lwy, służące jako kołatki, odlane są z brązu.

Ulica ta w czasach PRLu, aż do 1992 r. nosiła imię komunistycznego generała, Karola Świerczewskiego, natomiast zaraz po II wojnie światowej, przez krótki czas jej patronem był Rola – Żymierski.

Grodzka to jedna z bardziej reprezentacyjnych ulic naszego miasta. Secesyjna kamienica nr 1, nazywana „domem pod Hermesem”, to narożny budynek, wyraźnie górujący nad całą ulicą. Podczas jej wznoszenia odkryto skarb monet z czasów wojny trzydziestoletniej. Dach budynku wieńczy kopuła z figurą Hermesa. Pod nr 7 stoi kamienica należąca do Erasmusa Freunda, burmistrza Świdnicy. Jego wizerunek znajduje się po lewej stronie renesansowego portalu, zaś jego żony po stronie prawej. Obydwoje zostali przedstawieni ponad pilnującymi domu sylwetkami lwów. Portal wieńczy herb księstwa świdnickiego oraz wizerunki trzymających halabardy żołnierzy. Mieściła się tam karczma, miejsce spotkań wielu świdniczan.

Poprzedni artykułFinał wycieczek po Świdnicy
Następny artykułNa ważny temat: Ciężarówki znikną z centrum?