Strona główna Wydarzenia Świdnica Bóg, seks i pieniądze

Bóg, seks i pieniądze

26

…to tytuł jednego z paneli dyskusyjnych, które znalazły się w programie drugiej edycji Kongresu Małżeństw w Świdnicy. Od 5 do 7 października pod hasłem „Duch i ciało” o życiu we dwoje rozmawiać będą w Świdnicy specjaliści, duchowni i 160 par małżeńskich. – Jak coś jest „kościelnego” to na pewno jest „antyseksualne”. Taki jest jeden ze stereotypów. – Dlatego zupełnie świadomie podejmujemy temat relacji między duchem i ciałem, ponieważ „gęba”, która jest przyprawiona antropologii chrześcijańskiej jest po prostu krzywdząca  -tłumaczy obecność tematów poświęconych cielesności w związkach ks. Roman Tomaszczuk, koordynator kongresu. – Seks jest darem Bożym, ale darem, który ma służyć czemuś więcej niż przyjemności: ma służyć miłości, małżeńskiej miłości!

Motto przyświecające kongresowi jest ściśle związane z tym, co dzieje się we współczesnym świecie. – Napięcie między duchowością a cielesnością w człowieku było zauważalne od zawsze. Chrześcijaństwo także ma w swej historii okresy, kiedy próbuje przeciwstawić to, co cielesne, duchowemu lub odwrotnie. Natomiast prawda o człowieku jest integralna: jest stworzony przez Boga jako istota psycho-fizyczno-duchowa. A ponieważ nasze czasy przez hedonizm i konsumpcjonizm deprecjonują ducha (czego najbardziej jaskrawym przykładem jest rozwiązłość seksualna i pornografia), to rodzi się pokusa, żeby na znak sprzeciwu wobec tak spłaszczonego obrazu człowieka i dla „równowagi” pomijać cielesność a koncentrować się na duchowym wymiarze życia. Chcemy podczas kongresu przypomnieć prawdę o kobiecie i mężczyźnie, byśmy nie próbowali generować sztucznego napięcia w sobie i w budowaniu relacji – szczególnie małżeńskiej – wyjaśnia koordynator.

Przed rokiem kongres cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Jego pokłosiem jest książka. -Znajdują się w niej materiały kongresowe, na końcu  zawarliśmy kilka świadectw, które wpłynęły do nas po pierwszym kongresie – wylicza ksiądz Tomaszczuk. – Małżonkowie napisali w nich o tym, co dla nas jest najważniejsze: o euforii z faktu bycia żoną czy mężem, o odkryciu głębi swego powołania, o odnowieniu małżeńskiego przymierza, o zwyczajnej radości, że się jest na swoim miejscu, że można być z tego dumnym, a Bóg jest po ich stronie.

Podobnie jak przed rokiem, celem kongresu ma być nie tylko wymiana doświadczeń i szczera rozmowa o kondycji małżeństwa, jego blaskach i cieniach. Po raz kolejny uczestnicy wystosują apel parlamentarzystów, polityków i samorządowców w Polsce o zwiększenie i umocnienia ustawowej ochrony małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny. Nadal aktualne jest wezwanie z 2011 roku o ustawowe wzmocnienie instrumentów prawnych, pomagających ratować zagrożone związki. – To ma być Święto Miłości Małżeńskiej. Swego rodzaju manifestacja normalności i pokazanie światu, że to wciąż jest możliwe: jeden mąż i jedna żona, w imię wierności, na dobre i na złe z błogosławieństwem Boga, do końca swego życia – mówi ks. Tomaszczuk i dodaje, że kongres nie jest skierowany wyłącznie do par, które mają ślub kościelny. – Nie wymagamy żadnych zaświadczeń. Natomiast każdy, kto bierze udział musi wiedzieć, że nasze poglądy na małżeństwo są zgodne z Ewangelią i jeżeli respektuje, więcej uznaje te wartości za swoje, to będzie się z nami czuł dobrze. Natomiast pierwszymi adresatami ze względu na cel kongresu są faktycznie małżonkowie żyjący w związkach sakramentalnych, dla nich np. przygotowaliśmy na końcu, podczas mszy św. w katedrze odnowienie przysięgi małżeńskiej.

Wśród prelegentów i gości znajdą się m.in. ks. Marek Dziewiecki – psycholog i publicysta, Mieczysław Guzewicz, ekspert w sprawach rodziny i małżeństwa, autor poczytnych książek na ten temat, a także o. Karol Meissner – benedyktyn, nestor polskiego duszpasterstwa rodzin, autor pierwszych książek dla młodzieży poruszających sprawy seksualności, płciowości i cielesności w ujęciu chrześcijańskim.

Ze względów technicznych (pojemność sali teatralnej), w Kongresie może wziąć udział tylko 160 par. Na chętnych czeka jeszcze kilka wolnych miejsc. Karty zgłoszeniowe są dostępne na stronie www.diecezja.swidnica.pl. Pary, które zechcą skorzystać z noclegów, będą zakwaterowane o świdnickich rodzin. Organizatorzy nadal szukają chętnych, którzy udzielą gościny.

asz

II OGÓLNOPOLSKI KONGRES MAŁŻEŃSTW, ŚWIDNICA 5-7.10.2012 r.

Temat: DUCH I CIAŁO

Piątek 5 października

19.00 Otwarcie Sala Teatralna, Rynek  
19.30 o. Karol Meissner (Lubin) –  
20.15 Koncert zespołu JazGot  
21.15 Kompleta – bp Ignacy Dec Kościół św. Józefa, ul. Kotlarska  

Sobota 6 października

  Śniadanie rodziny  
8.30 Jutrznia – Kościół św. Józefa  
9.00 Mieczysław Guzewicz (Wschowa): „A tak już nie są dwojgiem, lecz jednym ciałem” (Mt 19, 6)- Budowanie jedności duchowej w małżeństwie. teatr  
9.40 Przerwa na kawę  
10.15 Jacek Pulikowski (Poznań): Duchowo – cielesna komunia osób w małżeństwie  
10.55 Stanisław Sławiński (Warszawa): Jedność i autonomia małżonków  
11.35 Ks. Marek Dziewiecki (Radom): Ciało i duch w miłości małżeńskiej  
12.30 – 13.15 Obiad – tura I Klub Bolko, Pl. Grunwaldzki  
13.15 –14.00 Obiad – tura II  
14.00 Zwiedzanie miasta: katedra, Kościół Pokoju, Muzeum Dawnego Kupiectwa, Wieża Ratuszowa    
15.15 – 17.00 PANEL: Bóg sex i pieniądze  teatr   
17.15 – 18.30 ŻONY: Ryszard Stocki (Katowice): Sztuka odpoczywania Bolko  
PARY (20): Agnieszka i Jakub Kołodziejowie (Lublin): Małżeńska gra  
MĘŻOWIE: Michał Piekara (Kraków): Ukryty w głębi serca. Tajemnice męskich marzeń I LO, ul PIonierów  
18.30 – 19.00 Kolacja – tura I Bolko  
19.00 – 19.30 Kolacja – tura II  
19.45 Koncert Wołosi i Lasoniowie teatr  
21.00 Apel Jasnogórski  – bp Adam Bałabuch św.  Józef  

Niedziela 7 października

  Śniadanie w domach rodziny  
8.30 Jutrznia Kościół św. Józefa  
9.00 Andrzej Ładyżyński (Wrocław): Oblicza małżeństwa teatr  
9.45 Przerwa na kawę  
10.30 Agnieszka i Jakub Kołodziejowie (Lublin): Mistyka seksu  
11.15 Michał Piekara (Kraków): The Wall. Głową muru nie przebijesz, jedynie dobrą rozmową!  
12.00 Apel do Parlamentarzystów – podsumowanie  
12.30 Msza św. – bp Ignacy Dec Katedra, Pl. Jana Pawła II  
14.00 Obiad – powrót do domów rodziny  

 

 

 

 

 

Poprzedni artykułRowerem sprzed ratusza
Następny artykułNajpierw klucz, potem telewizor