Strona główna Wydarzenia Świdnica Święto Wojska Polskiego w Świdnicy

Święto Wojska Polskiego w Świdnicy [FOTO]

3

Ani moi rodzice, ani ja nie żyjemy w czasach, w których miłość do Ojczyzny trzeba udowadniać przelewając krew. Wszyscy winni jesteśmy wdzięczność tym wszystkim, którzy własnym życiem i poświęceniem zapłacili za wolność i bezpieczeństwo Polski – żołnierzom i weteranom dziękował Krzysztof Sołtys, przewodniczący Rady Powiatu. – Bóg, Honor i Ojczyzna to wciąż aktualne hasło – przypominał ks. Jan Bagiński.  W 92. rocznicę Cudu nad Wisłą świdniczanie i mieszkańcy powiatu oddali hołd żołnierzom polskim podczas uroczystości na placu Grunwaldzkim.

Przed pomnikiem zebrały się poczty sztandarowe związków kombatanckich, harcerzy, Zespołu Szkół nr 3 im. Orląt Lwowskich, przedstawiciele władz powiatu, miasta i gminy Świdnica, żołnierze Narodowych Sił Rezerwy i zaproszeni goście. Wydarzenia z decydującej bitwy polsko – bolszewickiej z 1920 roku przypomniał major Marek Tomaszewski, zastępca komendanta WKU w Kłodzku. On także przekazał rozkaz ministra obrony, awansujący st. sierżanta Ryszarda Oślizło ( świdnicki oddział Związku Żołnierzy WP) na stopień młodszego chorążego. Uroczystość uświetnił występ podopiecznych Młodzieżowego Domu Kultury. Pod pomnikiem złożono wiązanki kwiatów, a po uroczystości uczestnicy w kolumnie przemaszerowali na mszę. św. do katedry.

W Świdnicy nie stacjonują oddziały Wojska Polskiego. W 2010 roku została rozwiązana Wojskowa Komenda Uzupełnień. Prężnie działają natomiast związki kombatanckie.

asz

Poprzedni artykułRynek rozkopany
Następny artykułPowrót szpaków [FOTO/WIDEO]