Światowy folklor w Galerii Świdnickiej

  0

  Przypominamy. Strzegomskie Centrum Kultury i Galeria Świdnicka zapraszają na niezwykłe występy folklorystyczne i znakomitą zabawę.

  W niedzielę 12 sierpnia 2012 roku wystąpią:

  17.00 – zespół folklorystyczny „As Salineiras de Lavos” z miejscowości Lavos w Portugalii

  18.00 – folklorystyczna grupa taneczna „Gorets” z Państwowego Uniwersytetu Rolniczego we Władykaukazie w Rosji

  Zespoły są gośćmi XXI Strzegomskiego Festiwalu Folkloru w Strzegomiu.

  Zespół Folklorystyczny „As Salineiras de Lavos” powstał w 1959 r. we wsi Lavos 8 km od miasta Figneira da Foz. Do chwili obecnej zespół prezentuje autentyczny folklor pokazując stroje i tradycje muzyczne sprzed 100 lat. Kostiumy tancerzy, to kopie tych, które używane były do pracy, podczas wyjścia do kościoła, czy też w czasie ślubu. Prawie wszyscy tancerze tańczą boso, a taniec odzwierciedla pracę w rybołówstwie, jaka wykonywali ich przodkowie. Grupa prezentowała się na festiwalach zarówno w całym kraju, jak i za granicą. Od 1978 r. brali udział w wielu europejskich festiwalach pod auspicjami CIOFF m.in.: w Hiszpanii, Francji, Belgii, Włoszech, Węgrzech, Niemczech, Szwajcarii, Polsce. Członkowie grupy to: nauczyciele, inżynierowie i studenci. Zespół zaprezentuje się w 34 osobowym składzie.

  “Gorec” to folklorystyczna grupa taneczna z Państwowego Uniwersytetu Rolniczego we Władykaukazie w Rosji. Powstała w 1961. Dyrektorem artystycznym jest Artysta Honorowy Republiki Północnej Osetii Uriy Alborov. Członkowie grupy to wyłącznie studenci uniwersytetu.

  Za swoje mistrzowskie występy grupa została uhonorowana tytułem Honorowego Zespołu Republiki. Przez lata swojej działalności zespół “Gorec” podtrzymuje i rozwija tradycje choreografii Osetii, poprzez taniec przekazując historię, styl życia i ducha narodowego narodu. Artyści Honorowi Republiki Północnej Osetii i Gruzji pracowali z zespołem ulepszając ich warsztat taneczny. Program grupy jest oparty na uznanych tańcach folkowych. Podczas pracy z Uriyem Alborovem zespół prezentował następujące tańce: “Simd”, “Taniec ze sztyletami”, “Dziewczęcy taniec”, “Taniec Gorrskiy”, “Walc Osetiański”, “Taniec wschodni ze szklankami”, “Taniec z szablami”, Adjarian dance “Gandagan”, “Khonga kaft”, ” Abkhazian dance”, “Tagyarskiy dance”, “Kartuli”, “Figlarna dziewczyna z Alanii”, “Tualkii dance” i inne. Zespół jest laureatem wielu krajowych i międzynarodowych nagród i wyróżnień. Ma również za sobą wiele tras koncertowych. Zespół zaprezentuje się w 38 osobowym składzie.

  Poprzedni artykułZmagania w Silesian Cup dobiegają końca
  Następny artykułPolecamy: „Romans po włosku” Annalisa Fiore