Strona główna Konkursy Co to, gdzie to?

Co to, gdzie to? [KONKURS]

0

Ostatnia zagadka okazała się być nie lada wyzwaniem dla świdnickich odkrywców. Mimo trudności, tym razem również udało się nam wyłonić zwycięzcę, przed którym Świdnica wydaje się nie mieć tajemnic. Serdecznie dziękujemy za wszystkie odpowiedzi wysłane do redakcji. Najtrafniejszy i najbardziej szczegółowy opis przesłała nam pani Małgorzata Matuszewska, która wygrywa voucher na dowolny seans w świdnickim kinie Cinema 3D.

Odpowiedź pani Małgorzaty Matuszewskiej:

Na zdjęciu uwieczniono kule armatnie z XVIII wieku, które można zaobserwować na fasadzie Zboru Kościoła Zielonoświątkowego w Świdnicy przy ulicy Muzealnej 1. Widoczny od strony ulicy Muzealnej. Według opowiadań zostały one tam umieszczone (wmurowano je tam) z okazji oblężenia Świdnicy.

Zespół zabudowań Zboru znajduje się przy Muzealnej, Żeromskiego, Zamkowej i Basztowej. W skład zabudowań wchodzi klasztor, wybudowany w 1680 roku oraz kościół św. Antoniego wybudowany w latach 1682-1688.

Krótka historia:

Kapucyni zbudowali swój klasztor w 1680 roku na miejscu zamku świdnickiego, który spłonął 9 maja 1528 roku, oraz na gruzach wzniesionej potem rezydencji hrabiego Nostitza, zniszczonej w 1673 roku. Dwa lata po wybudowaniu klasztoru rozpoczęto budowę kościoła (obecnie kościół św. Antoniego), która trwała do roku 1688. W wyniku kasacji zakonu w 1810 roku klasztor przerobiono na szpital, a w późniejszym okresie na sierociniec. Kościół natomiast po gruntownej przebudowie stał się kościołem garnizonowym w 1818 roku.  Przebudowano jednocześnie wnętrze w duchu ewangelickim, zbudowano m.in. empory.

Po wojnie kościół odbudowano i pełnił on funkcje kościoła polsko-katolickiego. W latach 70. XX wieku został opuszczony i opustoszały popadł w znaczna ruinę. Dopiero Kościół Zielonoświątkowy podjął remont, który trwa do czasów obecnych. Nad głównym wejściem zachował się kartusz herbowy Nostitzów. Przy wejściu od ul. Muzealnej zachował się zabytkowy portal z rezydencji pochodzącej z 1537 roku. Okolice klasztoru to piękny zieleniec – skwer założony na miejscu terenu całkowicie zrujnowanego przez prace archeologiczne.

Zagadka nr 5

Jest takie zwierzę, które nierozerwalnie wiąże się ze Świdnicą. Jego wizerunek można spotkać w przeróżnych miejscach miasta. Między innymi na szczycie obiektu, który prezentujemy poniżej. Co to za zwierzę i na jakim budynku zostało ono umieszczone? Osoba, która da najpełniejszą odpowiedź, otrzyma voucher na dowolnie wybrany seans w świdnickim kinie Cinema 3D.

Odpowiedzi należy nadsyłać na adres [email protected] do soboty, 1 września, do godziny 12.00. W tytule proszę wpisać “Co to, gdzie to?”, w treści odpowiedź na pytanie, imię i nazwisko, nr telefonu (do wiadomości Redakcji) oraz zgodę na publikację imienia i nazwiska. Zwycięzca zostanie ogłoszony 1 września na portalu Swidnica24.pl. Także 1 września kolejna zagadka!

Ze względu na charakter konkursu komentarze zostały wyłączone.

Poprzedni artykułKulinarne wariacje: Ogórek z maliną
Następny artykułŚKPR bezkonkurencyjny w towarzyskim turnieju