Strona główna Konkursy Co to, gdzie to?

Co to, gdzie to? [KONKURS]

0

Zabawa w odkrywanie tajemnic Świdnicy podoba się coraz bardziej! Zagadkę, którą zadaliśmy przed tygodniem, rozwiązało kilkadziesiąt osób. Prześcigali się Państwo w podawaniu szczegółów dotyczących obiektu, na którym umieszczone są figurki krasnali. Wyjątkowo trudno było wybrać tę najlepszą odpowiedź. Gratulacje należą się wszystkim uczestnikom zabawy za dociekliwość i wyszukanie tak wielu informacji, choć źródła są niezwykle skąpe. Ostatecznie jednak wygrywa pani Justyna Piskorska.

Odpowiedź pani Justyny Piskorskiej:

Świdnickie krasnale mają 120 lat! Dwa krasnale, uwiecznione na zdjęciu, znajdują się na fasadzie poddasza kamienicy (narożnego budynku) przy ulicy Muzealnej 4. Najdokładniej widoczne są one ze zbiegu ulic Muzealnej i Żeromskiego.

MIEJSCE

Dwupiętrowy budynek, na którym są umieszczone krasnale, znajduje się w pobliżu dawnego zespołu poklasztornego Kapucynów, później kościoła garnizonowego (obecnie kompleksu budynków świdnickiego Zboru Kościoła Zielonoświątkowego), przed którym ówcześnie stał pomnik marszałka polnego Helmuta von Moltke (obecnie znajduje się tam Skwer Lecha Kaczyńskiego). Kamienica usytuowana jest także po skosie trójkątnego zieleńca, na którym jedynym rosnącym drzewem jest okazałych rozmiarów platan – pomnik przyrody. Od strony ulicy Żeromskiego do budynku przylega ogród oraz pozostałości po altanie.

DAWNIEJ

Budynek, przy ul. Muzealnej 4, został wzniesiony w 1892 r. jako prywatna willa znanego świdnickiego inżyniera  wiertnika Morisa (dawna willa „Morys Ruh”). Od 1939 r. przez kilka lat mieściło się tam Muzeum Miejskie, od którego pochodzi nazwa ulicy. Zajęto w nim, dla celów wystawienniczych, dziewięć pomieszczeń. Nową ekspozycję otwarto w sierpniu 1939 r. Znajdowały się na niej zabytki archeologiczne, broń, wyroby rzemiosła, eksponaty obrazujące kulturę mieszczańską, wiejską i kościelną, ubiory, wyroby z porcelany, cyny, rękopisy, czy też druki.

Po II wojnie światowej kamienica pełniła także funkcje szkoły średniej (piętra zajmowały duże sale lekcyjne) wraz z internatem (na poddaszu) jako budynek wydzielony I Liceum Ogólnokształcącemu, aż do początku lat 90 – tych, gdy Liceum przeniosło się na ul. Pionierów, do byłego Domu Oficera.

Na fragmencie elewacji zachodniej ściany kamienicy, przedstawiona jest postać górnika  sztygara. Natomiast na kartuszu, umieszczonym w portalu bramy głównej, umieszczono górnicze godło, charakterystyczne dla zawodu, wykonywanego przez właściciela obiektu. Mniejsza kamieniczka, bezpośrednio sąsiadująca z budynkiem, to dobudówka wraz z gankiem w formie rzeźbionej, drewnianej werandy, stojącej bezpośrednio nad wejściem głównym do budynku przy ulicy Muzealnej 2.

I  DZIŚ

Kamienica została przed laty sprzedana przez powiat świdnicki lokalnemu przedsiębiorcy ze Świdnicy. Ten jednak odsprzedał go spółce z Wrocławia. Tymczasem powiat nie zabezpieczył się na wypadek niefrasobliwości właściciela, która jest już wyraźnie widoczna. Obecnie kamienica stoi pusta i niszczeje. Budynek z dnia na dzień jest w coraz bardziej opłakanym stanie, okrutnie zaniedbany, o czym niewątpliwie świadczy łuszcząca się farba czy ubywające dachówki.

Powiat, sprzedając go, nie zawarł w akcie notarialnym żadnych informacji i warunków dotyczących charakteru (zabytek chroniony prawem) ani stanu technicznego obiektu. Nie zastrzegł też prawa jego odkupu, który, przy niskiej cenie nieruchomości, którą sprzedano za 533 tys. zł, miałby uzasadnienie. W momencie stwierdzenia przypadków odpadania gzymsów skierowane zostało wystąpienie do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. Aktualnie kamienica, należąca do osoby prywatnej, wystawiona jest na sprzedaż.

Zagadka nr 4

Mamy nadzieję, że tym razem będzie trudniej, zwłaszcza, że zdjęcie przypomina abstrakcyjny obraz. Tymczasem jest to fragment historycznego obiektu, który może obejrzeć każdy przechodzień w Świdnicy. Co to za miejsce i co widnieje na zdjęciu? Czekamy na jak najobszerniejsze odpowiedzi. Najlepsza zostanie nagrodzona voucherem do kina Cinema 3D.

 

Odpowiedzi należy nadsyłać na adres [email protected] do soboty, 25 sierpnia, do godziny 12.00. W tytule proszę wpisać “Co to, gdzie to?”, w treści odpowiedź na pytanie, imię i nazwisko, nr telefonu (do wiadomości Redakcji) oraz zgodę na publikację imienia i nazwiska. Zwycięzca zostanie ogłoszony 25 sierpnia na portalu Swidnica24.pl. Także 25 sierpnia kolejna zagadka!

Ze względu na charakter konkursu komentarze zostały wyłączone.

Poprzedni artykułKolejny konkurs w pogotowiu
Następny artykułPolonia znów gubi punkty [FOTO]