Co to, gdzie to? [KONKURS]

  0

  Rozwiązanie zagadki sprzed tygodnia nie było łatwe, ale okazuje się, że są świdniczanie, którzy doskonale znają historię miasta! Na pytanie, gdzie znajduje się przedstawiony na zdjęciu zegar słoneczny i jaka jest historia obiektu, najszerzej odpowiedziała pani Magdalena Matuszewska. Gratulujemy!

  Odpowiedź pani Magdaleny Matuszewskiej:

  Przedstawiony na zdjęciu zegar słoneczny pochodzi z fasady Hali Sportowej przy ulicy Pionierów Ziemi Świdnickiej 29 w Świdnicy. Mieści się on przy górnym prawym rogu ściany południowej zaraz pod dachem, widoczny od drogi ulicy Pionierów Ziemi Świdnickiej.

  Hala sportowa znajduje się na terenie Parku Centralnego. Wzniesiona w 1916 roku jako Hindenburg Halle, na miejscu poprzednio wybudowanej hali w 1876 roku. Budowę wykonano według projektu świdnickiego architekta Heinricha Borsta, którą rozpoczęto w 1914 roku. Otwarcie nastąpiło 26.08.1916.

  Na zdjęciu zamieszczonym na portalu wrocław.hydral.pl, które wykonano tuż po wybudowaniu można zauważyć zegar słoneczny – ściana prawa na zdjęciu. Główną uwagę zwraca wejście do hali, które po 1945 zostało przebudowane. Zlikwidowano również balkon, a łuki zostały zamurowane. Słupy są nadal widoczne spod warstwy tynku i farby. W latach powojennych rozbudowie uległy również stylowe przybudówki, zlikwidowano również małe wieżyczki na szczycie dachów.

  Obecnie hala jest obiektem sportowym o wymiarach 27 m x 19 m. W pełni przystosowana jest do rozgrywania meczów piłki siatkowej i ręcznej oraz organizowania imprez sportowo-widowiskowych. Obok głównego obiektu istnieje jeszcze drugi o wymiarach 10 m x 21 m, który wykorzystywany jest do ćwiczeń z zakresu akrobatyki. Na hali obecnie ćwiczą siatkarki MKS Świdnica, siatkarze TKKF-u, bokserzy i akrobaci Polonii Świdnica. Do końca roku szkolnego 2010/2011 na terenie hali odbywały się zajęcia wychowania fizycznego uczniów Zespołu Szkół Ekonomicznych. Od września 2011 przenieśli się do nowej Hali sportowej przy ulicy Pionierów Ziemi Świdnickiej 10.

  Zagadka nr 3

  Nie tylko Wrocław ma swoje krasnale. Dwóch przedstawicieli tych leśnych stworów można znaleźć także w Świdnicy. Nie są, niestety, tak sympatyczni jak te wrocławskie. Na jakim obiekcie przysiadły dwa krasnale, uwiecznione na zdjęciu? Osoba, która da najpełniejszą odpowiedź, otrzyma voucher na dowolnie wybrany seans w świdnickim kinie Cinema 3D.

  Odpowiedzi należy nadsyłać na adres [email protected] do soboty, 18 sierpnia, do godziny 12.00. W tytule proszę wpisać “Co to, gdzie to?”, w treści odpowiedź na pytanie, imię i nazwisko, nr telefonu (do wiadomości Redakcji) oraz zgodę na publikację imienia i nazwiska. Zwycięzca zostanie ogłoszony 18 sierpnia na portalu Swidnica24.pl. Także18 sierpnia kolejna zagadka!

  Ze względu na charakter konkursu komentarze zostały wyłączone.

  Poprzedni artykułPrzyjaźń i muzyka
  Następny artykułPamiątka ze Świdnicy