Zgubne skutki jazdy po chodniku

  52

  Ze wstrząśnieniem mózgu, krwiakiem i uszkodzeniem kręgosłupa trafił do świdnickiego szpitala 28-latek, potrącony przez rowerzystę. Do zdarzenia doszło wczoraj o 14.30 na ulicy Armii Krajowej.

  28-letni rowerzysta wpadł na prawidłowo idącego chodnikiem równolatka. Obaj mężczyźni byli trzeźwi. – Pieszy musi pozostać na  leczeniu w szpitalu – informuje Katarzyna Czepil, oficer prasowy KPP w Świdnicy. Policja bada okoliczności zdarzenia. Cyklista najprawdopodobniej odpowie za spowodowanie wypadku.

  – Niestety, przypadki ignorowania przepisów przez rowerzystów są nagminne – dodaje Katarzyna Czepil. – Wielu z nich zapomina, że nie wolno jeździć po chodnikach. Pojawienie się roweru na trasach dla pieszych obwarowane jest szczególnymi okolicznościami. Rowerzysta, który wczoraj spowodował wypadek,  nie miał prawa poruszać się po chodniku.

  Kodeks drogowy, art. 33

  (…)

  5. Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jednośladowym jest dozwolone wyjątkowo, gdy:

  • opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem
  • szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów
  • warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła), z zastrzeżeniem ust. 6.

  6. Kierujący rowerem, korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

  (…)

  Poprzedni artykułDom uratowany, stodoła spłonęła [FOTO]
  Następny artykułWolontariat z przygodą