Świdnicki Imprezownik

    0

    Tydzień przerwy i voila, znów mamy piątek. Nie znam żadnej osoby, która ze smutkiem przyjmowałaby nadejście tego „świętego” dnia. Jasne, rzecz całkiem zrozumiała, są wakacje, słońce świeci, czegóż chcieć więcej? W pakiecie z weekendem stan idealny. Czy równie idealnie przedstawia się repertuar wydarzeń kulturalnych?

    ***

    Nazwa: „Sakkara – badania polskich archeologów w Egipcie”

    Miejsce: Świdnica, Rynek, Muzeum Dawnego Kupiectwa

    Data i godzina: 6-7.08.2012; godz.19:30

    Wstęp bezpłatny

    Wskazówki zegara cofną się o ponad 3 tysiące lat, a celem wyprawy będzie Egipt z czasów przed faraońskich. W piątek 6 lipca 2012 roku Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy po raz czwarty wpisze się w ogólnoeuropejską ideę zwiedzania ekspozycji w godzinach nocnych w ramach „Nocy Muzealnych”. O godzinie 19.30 otwarta zostanie wystawa „Sakkara – badania polskich archeologów w Egipcie”. Wcześniej, bo już o godzinie 18.00, będzie miało miejsce spotkanie z doktorem Kamilem Omarem Kuraszkiewiczem, zastępcą kierownika polskiej misji archeologicznej w Sakkarze, który wygłosi referat zatytułowany „ Zmarli przywróceni żywym. Sakkara w świetle polskich badań archeologicznych”, oraz mgr Agnieszką Kowalską, wieloletnią uczestniczką polskiej misji archeologicznej w Sakkarze, która wystąpi z prelekcją „600 mumii w Sakkarze. Metody pracy archeologa”. Organizatorzy „Nocy Muzealnej” przewidzieli także inne atrakcje: występ artystyczny fakira Radamesa, poczęstunek „Impresje owocowe”, jak również bezpłatne zwiedzanie stałych ekspozycji Muzeum. Natomiast tydzień później, 13 lipca o godzinie 18.00, Muzeum Dawnego Kupiectwa zaprasza na spotkanie z profesorem Karolem Myśliwcem, kierownikiem polsko-egipskiej misji archeologicznej, wybitnym autorytetem w badaniach dziejów i kultury starożytnego Egiptu, który wygłosi wykład „Sakkara, i co dalej?” Sakkara stanowiła w starożytności część nekropolii memfickiej, będącej największym cmentarzem ówczesnego świata. Poza zapoznaniem się ze  zdjęciami, aranżacjami i zabytkami związanymi z tym miejscem, wszystkie osoby odwiedzające nasze Muzeum będą miały okazję uzyskać wiele cennych informacji od naukowców bezpośrednio zaangażowanych w badanie tego bardzo ważnego dla Egipcjan miejsca. Wystawa potrwa do 30 września 2012 roku. Komisarzem wystawy jest dr Dobiesław Karst.

    Niesamowita okazja i zarazem niezła gratka dla miłośników Starożytnego Egiptu, historia na dłoni. Na kulturalny początek weekendu.

    ***

    Nazwa: Międzynarodowy Festiwal Organowy Młodych w Katedrze Świdnickiej

    Miejsce: Świdnica, pl. Jana Pawła II, Katedra Świdnicka

    Data i godzina: 6-7.07.2012, godz. 19:00

    Już dzisiaj w piątek 6 lipca w Katedrze p.w. Św. Stanisława i Św. Wacława będzie miał miejsce koncert organowo – skrzypcowy. Usłyszymy między innymi Maksymiliana Grzesiaka, który jest laureatem wielu ogólnopolskich konkursów i przesłuchań, m. in. zajął IV miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym im. Aleksandry Januszajtis w Gdańsku (2001 r.), trzykrotnie (w trzech różnych grupach wiekowych) był laureatem Konkursu Bachowskiego im. Stanisława Hajzera w Zielonej Górze, w 2002 roku zajął II miejsce w Międzynarodowym Konkursie „Europa musiziert” (jako członek tria fortepianowego). Jako solista występował z takimi orkiestrami jak Orkiestra Filharmonii Wrocławskiej, Wrocławska Orkiestra Kameralna „LEOPOLDINUM”, Sinfonisches Musikschulorchester Sachsen-Anhalt, współpracując z wieloma znanymi dyrygentami m. in. Markiem Pijarowskim, Stanisławem Rybarczykiem, Łukaszem Borowiczem. Ponadto przez kilka lat był koncertmistrzem Sinfonisches Musikschulorchester Sachsen-Anhalt. Od 2002 r. kilkakrotnie brał udział w koncertach z cyklu „Predstavujeme mlade talenty” w Ostrawie.
    W 2004 r. wystąpił na koncercie w Operze Dolnośląskiej. Brał udział w kilku międzynarodowych festiwalach muzycznych m. in. we Wrocławskim Festiwalu Młodych Muzyków „Classic Première” (2005 r.), festiwalu Młodych Wirtuozów w Tunisie (2006 r.). Obok polskiego skrzypka na organach zagra pochodzący z Korei Południowej Jihee Rhim. Wstęp bezpłatny.

    ***

    Nazwa: XV Festiwal teatru Otwartego

    Miejsce: Świdnica, większość imprez będzie miało miejsce w Rynku

    Data i godzina: 6-8.07.2012

    Wstęp darmowy

    Jest to w zasadzie kolejna edycja Festiwalu, która z roku na rok ściąga coraz większą rzeszę wielbicieli takiej formy sztuki. W tym roku Festiwal podzielono na trzy dni, poniżej szczegółowy program:

    PIĄTEK – 6 .07.2012
    12.00-16.00 Warsztaty artystyczne „Odsłona” prowadzone przez Leszka Mądzika
    Klub Bolko ( grupa stała)
    16.00-19.00 Strefa zabawy – animatorzy „Ale heca” – Rynek (plac c)
    17.00 „Wyspa piratów” – Teatr Rozrywki Trójkąt – Rynek (plac a)
    18.00 „Błazenologia” – Teatr na Walizkach – Rynek (plac b)
    19.00 „Brzydkie kaczątko” – Teatrzyk „Zielona Gęś” – sala teatralna, Rynek
    20.00 Koncert zespołu „Agnellus” – Restauracja Rynek 43
    21.30 „Pandora” – Teatr Formy – Rynek (plac a)

    SOBOTA – 7.07.2012
    12.00-16.00 Warsztaty artystyczne „Odsłona” prowadzone przez Leszka Mądzika
    Klub Bolko (grupa stała)
    16.00-19.00 Strefa zabawy – animatorzy „Ale heca” – Rynek (plac c)
    17.00 „Circus Mutabor” – Teatr Wędrujące Lalki Pana Pejo – Rynek (plac a)
    18.00 „Piąte jajo” – Teatr Bajka – Rynek (plac b)
    19.00 „Kropka” – Teatr Lutrek – Rynek (plac c)
    20.00 „Dialog” – Break dance i Dj`ing – Rynek (plac b)
    20.45 „Genesis” – performance Dagmary Młot – sala teatralna, Rynek
    21.30 „Pomiędzy niebem i ziemią” – Kijowski Teatr Uliczny – Rynek (plac a)

    NIEDZIELA – 8.07.2012
    12.00-16.00 Warsztaty artystyczne „Odsłona” prowadzone przez Leszka Mądzika
    Klub Bolko (grupa stała)
    16.00-19.00 Strefa zabawy – animatorzy „Ale heca” – Rynek (plac c)
    17.00 „Kraina ułudy” – Teatr Terminus A Quo – Rynek (plac a)
    18.00 „Talenciarze” – Wrocławska Scena Młodego Widza „Twister”- Rynek (plac b)
    19.00 „Historia starej Babci i mola Zbyszka” – Grupa Proscenium – sala teatralna, Rynek
    20.00 Otwarty pokaz warsztatowy w ramach zajęć „Odsłona” realizowanych przez
    Leszka Mądzika – Klub Bolko, pl. Grunwaldzki 11
    21.30 „Decadence”- Teatr Wędrujące Lalki Pana Pejo – Rynek (plac a)
    22.15 „Glingal” – pokaz ognia – Rynek (plac a)

    plac a – /obok trybuny/
    plac b – /wejście główne do ŚOK/
    plac c – /obok fontanny/

    Zapraszamy!

    Szału nie ma, ale na szczęścia pogoda nas rozpieszcza (nie mam na myśli ulew i burz!), dlatego zachęcam do korzystania z promieni słonecznych, byle mądrze. Słońce, mimo że cudowne, uwielbiane i tak bardzo oczekiwane, w nadmiarze jest bardzo niebezpieczne.

    Powodzenia i miłego weekendu

    Maja Jasnos

    Poprzedni artykułWodne kurtyny w Rynku
    Następny artykułUwaga: gwałtowne burze nad powiatem świdnickim