Subiektywny przewodnik od A do Z

  0

  A – jak ambona, E – jak empory, d – jak dzwonnica. Uzbrojeni w kartki i długopisy oraz ogromną ciekawość przygotowują się do stworzenia subiektywnego przewodnika po placu Pokoju i Kościele Pokoju. Uczestnicy Lata Artystycznego, zorganizowanego przez parafię Ewangelicko-Augsburską w niecodzienny sposób pod przewodnictwem dziennikarki Anety Augustyn spędzają wakacje.

  – Jestem mile zaskoczona zainteresowaniem i zaangażowaniem osób, które zamiast wypoczywać gdzieś na słońcu chcą poznawać tajemnice placu Pokoju – cieszy się Bożena Pytel z parafii. – Zgłosiło się 20 osób. Grupę przedpołudniową tworzy 9 uczennic gimnazjów, popołudniową – dorośli, wśród których są właściciele prywatnych firm, nauczycielka, inżynier, licealista i emeryci. Niektórzy dojeżdżają z Wałbrzycha i Wrocławia! Są dociekliwi i wrażliwi. Powstały już pierwsze opowiadania, listy, relacje. Mam nadzieję, ze ułożą się w niezwykły przewodnik, który pokaże, jak różnie może być odbierana perła UNESCO ze Świdnicy.

  Zaglądamy do miejsc, gdzie turyści nie mają wstępu. Słuchamy wspaniałych historii sprzed wieków – z wypiekami na twarzy opowiadają gimnazjalistki. Każdy dzień rozpoczyna się od inspiracji. W poniedziałek była to wizyta na emporach, połączona z opowieściami księdza Waldemara Pytla. Na najwyższej, gdy już wszyscy byli zmęczeni wspinaniem się po stromych schodach i upałem, czekała niespodzianka – czekoladki z wizerunkiem Kościoła Pokoju. We wtorek o muzyce w Kościele Ewangelickim opowiadał Dawid Ślusarczyk, kantor kościoła Opatrzności Bożej we Wrocławiu. Wykład ilustrowany był wykonywanymi na małych organach utworami. Uczestnicy warsztatów z bliska mogli obejrzeć ten piękny instrument i poznać zasady jego działania. W środę zaglądali do archiwum, oglądali wiekowe Biblie i kulę armatnią, wydobytą z jednej z empor Kościoła Pokoju.

  – Nasze warsztaty mają trzy cele – mówi Aneta Augustyn. – Po pierwsze liczymy na to, że uczestnicy staną się ambasadorami Kościoła Pokoju wśród najbliższych. Niestety, najczęściej nie doceniamy skarbów, które są tuż za rogiem, w naszym mieście. Chcemy, by poznali ten niezwykły zabytek i zostali emisariuszami tego miejsca. Cel drugi ma wymiar społeczny. Wspólne zajęcia stają się okazją do nawiązywania przyjaźni, wymiany międzypokoleniowej. I wreszcie – cel najważniejszy – stworzenie wirtualnego przewodnika, który nie będzie naszpikowany datami i faktami, ale raczej zapisem wrażeń. Nasi warsztatowicze mają wolny wybór, gdy chodzi o formę – mogą to być listy, opowiadania, hasła reklamowe, zapiski z dziennika. Na razie chłoniemy wrażenia, ale z pierwszych próbek literackich wnioskuję, ze zapowiada się ciekawie. Jedna z dziewcząt zaczęła pisać kryminał! Przewodnik zostanie opublikowany na stronie internetowej Kościoła Pokoju.

  Artystyczne Lato potrwa do piątku. Tego dnia do Kościoła Pokoju zaproszeni są wszyscy świdniczanie na pierwsze z cyklu muzycznych spotkań.

  asz/fot. Bożena Pytel

  Kościół Pokoju zaprasza na trzy letnie koncerty:

  13 lipca, godz.18.00, Kościół Pokoju – Muzykujące anioły

  Ikonografia muzyczna na stropie Kościoła Pokoju, dr Piotr Oszczanowski

  Muzyka organowa z czasów wojny trzydziestoletniej, Marcin Armański, organy ołtarzowe

   20 lipca, godz. 18.00, Hala Chrztów w Kościele Pokoju – Renesansowe inspiracje

  Poezja Jana Kochanowskiego – dr Sławomir Bronk

  Psałterz Mikołaja Gomółki – dr Sławomir Bronk, kontralt

  Marcin Armański – pozytyw szkatułowy

  27 lipca, godzina 18.00, kawiarnia Baroccafe – Muzyczne menu

  Tajemnice kościelnej biblioteki – dr Stephan Aderhold

  Muzyka renesansu i baroku; duety na instrumenty klawiszowe

  Marcin Armański, pozytyw szkatułowy

  Wstęp na koncerty jest bezpłatny.

  Poprzedni artykułTurniej piłkarski dla oldbojów
  Następny artykułZagrają w piłkę plażową