Prywatna firma zamiast Pogotowia Ratunkowego?

  37

  Powiat świdnicki stanowczo sprzeciwia się procedurze przeprowadzenia przez Dolnośląski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia konkursu ofert na świadczenie usług ratownictwa medycznego na rok 2013 i lata kolejne. Świdnickie pogotowie ma kontrakt z NFZ tylko do końca tego roku. Jeżeli w konkursie jedynym obowiązującym kryterium będzie cena, stacja może nie mieć szans na złożenie konkurencyjnej oferty – uważają samorządowcy. Z placówkami samorządowymi skutecznie konkuruje np.  prywatna firma Falck Medycyna w ubiegłym roku wygrały kontrakty z NFZ na ratownictwo w 19 rejonach operacyjnych w Polsce. Na swojej stronie Falck Medycyna ogłosiła już nabory do pracy w powiatach świdnickim, wałbrzyskim, dzierżoniowskim, oleśnickim i ząbkowickim.

  – Uważamy, że nie do zaakceptowania jest sytuacja, w której najważniejszym kryterium byłaby proponowana cena świadczonych usług. W tym kontekście publiczne jednostki nie są w stanie w jakikolwiek sposób konkurować z dużymi, sieciowymi podmiotami prywatnymi – mówi wicestarosta Alicja Synowska.  Przez ostatnie lata jednostki ratownictwa medycznego dostosowywały swoją działalność, sprzęt i kadrę do jak najlepszego świadczenia usług dla lokalnej społeczności. Niedopuszczalną sytuacją będzie, że wszystko to, cały ten trud, pójdzie na marne, a działalność związaną z ratownictwem medycznym dla naszych mieszkańców przejmą podmioty prywatne. Jesteśmy zdania, że ratownictwo medyczne powinno pozostać systemem państwowym, gdyż jest składową ogólnie pojętego Państwowego Systemu Ratownictwa, w skład którego wchodzą siły policji i straży pożarnej.

  Z inicjatywy powiatu świdnickiego Konwent Powiatów Województwa Dolnośląskiego na ostatnim posiedzeniu w dniach 09-10 lipca 2012 r. podpisał stanowisko w tej sprawie. Konwent wnosi o utrzymanie działania państwowych jednostek ratownictwa medycznego w obecnym kształcie. Domaga się wstrzymania procedury konkursowej poprzez wprowadzenie aneksów do obowiązujących umów. Stanowisko w tej kwestii podjął także Konwent Marszałków Województw Rzeczpospolitej. – Liczymy na zdecydowane poparcie naszych działań ze strony zarówno samorządów gminnych naszego powiatu, jak i dolnośląskich parlamentarzystów. Zarząd Powiatu na następnej sesji zarekomenduje Radzie Powiatu w Świdnicy podjęcie stanowiska w sprawie systemu ratownictwa medycznego – podsumowuje wicestarosta Alicja Synowska.

  Dolnośląski NFZ nie ogłosił jeszcze konkursu na świadczenie usług w zakresie ratownictwa medycznego.

   

   

  Poprzedni artykułOddaj krew dla Natalki
  Następny artykułSparingowe derby powiatu