Powódź mniej groźna

  2

  Każde obfite opady deszczu stanowiły poważny problem dla mieszkańców Bystrzycy Górnej. W wielu przypadkach oznaczało to lokalne podtopienia. Wzmocnienie i odmulenie kanału Młynówka pozwoli w dużej mierze wyeliminować ten problem.

   

  W tym roku gmina Świdnica otrzymała największą z dotychczas przyznanych przez MSWiA wartość promesy na usuwanie skutków powodzi, 2,2 mln zł. Obecnie realizowane są 3 zadania w ramach przyznanej pomocy: odbudowa drogi w Witoszowie, remont budynku komunalnego w Pogorzale oraz regulacja potoku Młynówka w Bystrzycy Górnej. Najbardziej zaawansowane prace są właśnie w Młynówce – informuje Janusz Waligóra, rzecznik prasowy UG Świdnica. Na odcinku 440 mb wykonano już umocnienia z murów kamiennych. Na montaż czekają bariery ochronne. Wartość zadania wyniesie ponad 738,9 tys. zł Termin zakończenia prac planowany jest na październik 2012 r.

   Tegoroczna kwota rządowej pomocy choć wydaje się ogromna, nie wystarczy jednak, by naprawić wszystko, co zniszczyła woda w ubiegłych latach. Liczę, jednak że dzięki tym funduszom uda się naprawić zniszczenia popowodziowe i unowocześnić infrastrukturę. Nowe umocnienia Młynówki i jej regulacja będą zabezpieczać mieszkańców Bystrzycy Górnej przed potencjalnymi podtopieniami. Należy jednak pamiętać, że w walce z żywiołem jakim jest woda człowiek jest bezsilny i jest  wciąż krok za przyrodą – mówi wójt gminy Teresa Mazurek.

   W roku 2011 gmina Świdnica otrzymała na usuwanie skutków powodzi ponad 1,56 mln zł. rządowej pomocy, wydając jednocześnie ponad 2,24 mln zł. Wykonano m.in. regulację potoku Kotarba w Mokrzeszowie oraz odbudowano drogi.

  Poprzedni artykułWyniki drugiej kolejki ŚWLPN
  Następny artykułWykopy są i będą, bo…