Dzieci rządzą w Jaworzynie

  6

  – Pamiętajcie, że po obiedzie wracacie do pracy! – instruuje podopiecznych Grażyna Krumeich, organizatorka piątej już edycji „Miasta Dzieci” w Jaworzynie Śląskiej. Pierwszego dnia imprezy do Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa zawitało aż 150 dzieci. Tam czekało na nie przygotowane miasteczko z prawdziwego zdarzenia: kramy dla młodych kupców, warsztat napraw parowozów, stoisko straży pożarnej, siedziba straży miejskiej, a nawet szpital, w który przekształcono jeden z wagonów.

  Po przybyciu na miejsce można skierować się do „pośredniaka”, gdzie czeka lista dostępnych zawodów. Każdy znajdzie tu coś dla siebie; może sprawdzić się jako listonosz, pracując dla lokalnej poczty, spróbować swoich sił na deskach teatru, albo nauczyć się techniki wyrabiania dzieł sztuki z gipsu. W centralnym punkcie miasteczka jest nawet profesjonalna redakcja, która zajmuje się zbieraniem informacji z miasta oraz kolportażem „Gazety codziennej”.

  Sporym powodzeniem cieszy się salon piękności. – Przychodzą do nas nie tylko dziewczynki, wśród klientów mamy też sporo chłopców. A to dlatego, że można zrobić sobie u nas tatuaż – opowiadają pracownice salonu.

  Jeden z budynków parowozowni został zaaranżowany na punkt gastronomiczny. Działają tu miejska kawiarnia oraz restauracja. – Dzieci są bardzo grzeczne. Problem w tym, że nie zjadają do końca obiadów, a to dlatego, że restauracja i kawiarnia oferują wiele kulinarnych atrakcji w ciągu dnia – między innymi cieszące się dużym powodzeniem słodkie rogaliki – relacjonuje Grażyna Krumeich.

  Miasteczko jest także profesjonalnie zorganizowane od strony ekonomicznej – posiada własną walutę, czyli „lokomotywy”, „wagony” i „drezyny”. Za zarobione pieniądze młodzi obywatele mogą kupić to, co wyprodukowali ich koledzy i koleżanki, zakupić smakołyki lub rzeczy podarowane przez ludzi dobrej woli. Jeśli ktoś zgłodnieje, ale nie będzie miał wystarczającej ilości środków, nie musi się obawiać. Na każdego czeka jeden ciepły posiłek dziennie. Ponadto, mieszkańcy wybrali już swoją Radę Miejską. – Pierwszy dzień mija bardzo spokojnie, wszyscy dobrze się bawią i na razie nie mam problemów ze swoimi wyborcami – mówi Klaudia, wiceburmistrz miasta. Nad bezpieczeństwem dzieci czuwają wolontariusze, opiekujący się poszczególnymi stoiskami.

  Projekt „Miasto Dzieci” to przede wszystkim wychowanie przez pracę w formie zabawy.
  Wolontariusze podczas pracy z dziećmi uczą się odpowiedzialności za swoich podopiecznych i nabywają wiedzy o zarządzaniu.
  „Miasto Dzieci” to projekt, który integruje środowisko, analizuje i odkrywa potrzeby w społeczności lokalnej, pozwala zdefiniować najważniejsze cele i potrzeby.
  Ponadto angażowani w tą akcją są lokalni przedsiębiorcy, urzędnicy, policjanci, strażacy, taksówkarze, piekarze i przedstawiciele innych zawodów w mieście, którzy pokazują dzieciom tajniki swojej pracy.

  Organizatorzy zapraszają dzieci i młodzież w wieku szkolnym, głównie między 7 a 14 rokiem życia, codziennie od 10.00 do 16.00. Zabawa będzie trwać do 8 sierpnia.

  UWAGA: Grupy zorganizowane proszone są o wcześniejsze uprzedzenie organizatorów o swoim przybyciu.

  Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku
  ul.Towarowa 4
  58-140 Jaworzyna Śląska
  tel.74 637-43-30 , 692-407-806

  SA

  Poprzedni artykuł„Przyjeżdża orkiestra!” jutro w bibliotece
  Następny artykuł65-lecie LKS-u Bystrzyca Górna