Roztoka szczyci się pałacem Hochbergów, który wzniesiono w XVI w. W miejscu obecnego pałacu znajdował się wcześniej stary zamek na wodzie, po którym pozostały partie wieżowe.
Przypałacowy ogród był bajeczny i bogato wyposażony. Pokrywały go kwiatowe dywany. Szumiała woda w fontannie. Można było pospacerować świerkową aleją, przysiąść na granitowej ławeczce i odpocząć w otoczeniu żywopłotów z białego bukszpanu. Podobno sam król Fryderyk II był ogrodem tak oczarowany, że sypiał w nim pod gołym niebem.
Teraz pałac okola fosa, zachowała się kamieniarka okienna, portal i wieża. W ogrodzie zaś pawilon z XVIII w., pozostałości bramy oranżerii, portal renesansowy z 1600 r. Wewnątrz zachowały się malowidła w sali balowej oraz cenne kominki z marmuru.
Obecnie pałac jest zabezpieczony i pilnowany. Ale jeśli poprosicie o wpuszczenie na jego teren, zwiedzicie go na własne oczy.
Historia
W XVI w. we wsi Roztoka wybudowano pałac, w którym goszczono znamienite postaci: Fryderyka II – króla Prus lub cesarza Wilhelma II. Przez wieki gromadzono w nim cenne przedmioty, np. żyrandol i kandelabr ze szkła weneckiego, chińską porcelanę, lustra w złotych ramach, fortepian, a nawet stół bilardowy! Sypialnię zdobił w XIX w. obraz Rafaela.
Co można robić w Roztoce?
Spacerować po przypałacowym ogrodzie i odkrywać piękno architektury baroku.
Gościć w miejscu chętnie odwiedzanym i podziwianym przez sławnych królów i cesarzy.
Zobaczyć zapomniany dworzec, niegdyś miejsce wzmożonego ruchu, gdzie na peronie stał sprzedawca oferujący gorące kiełbaski i słodkie przekąski.
Przemierzać okolicę Roztoki na rowerze. Są tam ciekawe trasy wśród gór, jeziorek i zamków.
Czego nie wolno pominąć w Roztoce?
Dawnej karczmy z XIX w. z zegarem słonecznym.
Uroczego domu pod nr 12 z XIX w.
Neoromańskiego kościoła ewangelickiego z XIX w. Obecnie katolickiego, wzorowanego na romańskiej katedrze Europy w Spirze.
nieczynnego dworca kolejowego wybudowanego w 1889 r. i przebudowanego w 1912 r. .
Imprezy i wydarzenia
Cygańska Noc w Roztoce – czerwiec.
Castle Party – festiwal muzyki gotyckiej. Odbywa się corocznie na zamku w Bolkowie – przełom lipca i sierpnia.
Ogólnopolski Festyn Kamienia w Strzegomiu. Liczne wystawy, konkursy oraz gry i zabawy dla najmłodszych. Nie brakuje też występów gwiazd estrady – wrzesień.
Atrakcje i ciekawe miejsca w pobliżu
Wieża widokowa w Dobromierzu.
Zbiornik wodny w Dobromierzu.
Bolków. Malownicza miejscowość z górującym nad okolicą średniowiecznym zamkiem.
Ruiny zamku rycerskiego w Świnach.
Strzegom, który posiada wiele cennych zabytków.
Zamki Książ, Cisy i Stary Książ w pobliżu Świebodzic.
Więcej wycieczek na www.znanenieznane.pl