Wyjątkowa stacja przyrodnicza gotowa [FOTO]

  11

  W Europie rozmawia się o powrocie mody na las, u nas to tradycja – podkreślał Jacek Protasiewicz, wiceprzewodniczący Parlamentu Europejski. – To miejsce nie tylko dla mieszkańców powiatu świdnickiego i dzierżoniowskiego, ale dla całego Dolnego Śląska – gratulował leśnikom starosta Zygmunt Worsa. Dzisiaj oficjalnie otwarta została Stacja Edukacji Ekologicznej z jaskinią nietoperzy. Dawna fabryka fortepianów przy ulicy Sikorskiego 11, w siedzibie Nadleśnictwa Świdnica, zmieniła się nie do poznania. Za ogromny wysiłek i entuzjazm przy tworzeniu stacji swoim współpracownikom dziękował nadleśniczy Jan Dzięcielski. Gratulacje odbierał m.in. od kardynała Henryka Gulbinowicza, posłów, prezydenta Świdnicy i kilkunastu burmistrzów oraz wójtów.

  – Jest czego gratulować! – przyznają Barbara i Albin Bartlejewscy, którzy jako jedni z pierwszych świdniczan przyszli obejrzeć stację. Zachwyciła ich jaskinia nietoperzy, urządzona tuż przy wejściu do nadleśnictwa. Zwiedzających wita olbrzymi nietoperz. – Mimo że to tylko makieta, znakomicie „udaje” prawdziwą jaskinię – zapewnia współautorka dr Joanna Furmankiewicz. Wraz ze studentami Uniwersytetu Wrocławskiego przygotowała ciekawe pogadanki i przywiozła swojego podopiecznego, żywego nietoperza, rzadkiego mroczka posrebrzanego.

  W skład stacji wchodzą prócz jaskini laboratorium z mikroskopami i tablicami multimedialnymi, sala konferencyjna oraz sala wystawiennicza. W nowocześnie urządzonych pomieszczeniach leśnicy i naukowcy będą pomagali młodzieży i dorosłym z całego regionu poznawać tajemnice przyrody, zwłaszcza tej najbliższej, sudeckiej.

  Dzisiaj do 15.00 będzie można zwiedzić stację i jaskinię nietoperzy, ale to tylko część atrakcji. Na dziedzińcu stanęły drewniane rzeźby zwierząt, które powstały podczas pleneru organizowanego przez świdnickie Nadleśnictwo. Swoje stoiska przygotowały Leśny Kompleks Promocyjny Nadleśnictw Świeradów i Szklarską Porębą, Nadleśnictwo Złotoryja, Technikum Leśne z Milicza i Liga Ochrony Przyrody. Okazję do zasięgnięcia fachowych porad o chorobach i leczeniu drzew oraz krzewów mają działkowcy. Dla nich stoisko przygotowali eksperci z Ochrony Lasów we Wrocławiu.

  Nie zabraknie koncertów myśliwskich sygnalistów i widowiska słowno-muzycznego, które przygotowuje zespół folklorystyczny Bystrzyca. A na dokładkę leśnicy serwowują bigos myśliwski. Na tym jeszcze nie koniec. – O 20.30 zapraszamy na I Świdnicką Noc Nietoperzy – zachęca Jan Dzięcielski. – Z dr Joanną Furmankiewicz zajrzymy do świdnickiej katedry, w której żyje największa w Polsce kolonia karlika małego. Nietoperze będziemy “podsłuchiwać” za pomocą specjalnych detektorów dźwięku. Wyprawa będzie miała swój dalszy ciąg w świdnickich parkach, finał planujemy na 1.00 w nocy.

  asz

  Poprzedni artykułBijemy rekord dla Bartka [RELACJA NA ŻYWO]
  Następny artykułMinister wjechał lokomotywą, otworzył szlak