Świdnicki Imprezownik

  1

  Po przecudownym urlopie, wypoczynku i całej masie nowych miejsc jakie odkryłam i zobaczyłam, czas na powrót do rzeczywistości. Myślałam, że będzie dużo gorzej, ale szczerze mówiąc nie jest tak źle. Kolejny weekend – co prawda 2 dni wolnego są niczym w porównaniu z dwoma tygodniami, ale jak się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma. Odrobina wstępnej poezji jeszcze nikomu nie zaszkodziła, powakacyjne „ochy” i „achy” trzeba zostawić za sobą i czas najwyższy zerknąć, co to nadchodzący weekend ma w zanadrzu.

  ***

  Nazwa: Euro 2012; mecz Niemcy – Grecja

  Data i godzina: 22.06.2012; godz. 20:45

  Zapewne nie jest to dla większości z was zaskoczenie, ale nie mogłam się powstrzymać i jako prawdziwy kibic musiałam wrzucić choć jedno zdanie na ten temat. Zatem moi drodzy KIBICE, dzisiaj kolejny mecz – walka o wejście do półfinału mistrzostw Europy. Ponadto zachęcam do skorzystania z oferty kina Cinema 3D i obejrzenia wszystkich relacji na wielkim, srebrnym ekranie.

  ***

  Nazwa: Zbiórka Elektrośmieci

  Miejsce: Świdnica, Urząd Miejski w Świdnicy, ul. Armii Krajowej 46

  Data i godzina: 23.06.2012; godz. 9:00-17:00

  W nadchodzącą sobotę chciałabym was zaprosić na niecodzienną akcję ekologiczną – zbiórkę elektrośmieci. Start zbiórki przewidziany został na godzinę 9:00 na parkingu przed Urzędem Miasta w Świdnicy. Czym są wspomniane elektrośmieci? Jest to po prostu zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny) to wszystkie popsute, od dawna nieużywane, już niepotrzebne urządzenia elektryczne i elektroniczne, działające kiedyś na prąd lub na baterie — zepsute komputery, zabawki i gadżety elektroniczne, stare pralki, lodówki, a także zużyte świetlówki. Klasyfikowane są one jako odpady niebezpieczne, ponieważ zawierają trujące substancje. Elektrośmieci powinny być zbierane selektywnie, następnie poddane procesom odzysku, recyklingu oraz unieszkodliwienia trujących substancji. Jak wiecie, w Świdnicy znajduje się bardzo mało specjalnych kontenerów przeznaczonych do segregacji odpadów i nie mam tu bynajmniej na myśli kontenerów na odpady elektro. Zatem jeśli posiadacie zbędny sprzęt zajmujący wyłącznie miejsce i będący kolejnym elementem zbierającym kurz, apeluję, weźcie udział w zbiórce. Będzie to mały uczynek dla naszej wspólnej Matki Ziemi.

  ***

  Nazwa: Światowy Dzień Deskorolki

  Miejsce: Świdnica, ul. Polna Droga, Skate Park

  Data i godzina: 23.06.2012

  Światowy Dzień Deskorolki obchodzony jest 21 czerwca – w Polsce od 2006 roku. W tym roku świętować będziemy 2 dni później. Tegoroczną imprezę OSIR Świdnica organizuje w najbliższą sobotę, 23 czerwca, na skateparku, a w programie: jazda freestylowa, konkurs best trick, konkurencje sprawnościowe połączone z nauką jazdy na deskorolce dla początkujących. Zapraszamy!

  ***

  Nazwa: SOUL SINGING Siewruk/ gościnnie Paulina Lenda

  Miejsce: Świdnica, ul. Basztowa 1, Klub BASZTA

  Data i godzina: 23.06.2012; godz. 19:00

  Wstęp wolny

  Akustyczne plumkanie przemieszane z zaśpiewami głosów męskich i żeńskich tym razem. Znajdziecie nas w świdnickiej BASZCIE. Tym razem na scenie Klubu, o nazwie wspomnianej będzie można nową formację Lunapark, do której dołączył dość niedawno znany Świdnicki gitarzysta, Piotr Krakowski. Występ wspomoże Paulina Lenda, finalistka ogólnopolskiego show telewizyjnego „Mam Talent”. Takiego Świdnickiego Jam Session nie było dawno, zatem co pozostaje? Ruszyć cztery litery z fotela i zasilić publikę w Baszcie.

  ***

  Nazwa: Noc Świętojańska

  Miejsce: Świdnica, Rynek

  Data i godzina: 24.06.2012; godz. 20:45

  Świdnicki Ośrodek Kultury zaprasza na NOC ŚWIĘTOJAŃSKĄ, widowisko obrzędowe w wykonaniu zespołu „Krąg” (reżyseria i choreografia Maria i Wojciech Skiślewicz)

  20.45 – występy zespołów „Mokrzeszów” i „Mała Świdnica”
  21.30 – obrzęd NOCY ŚWIĘTOJAŃSKIEJ
  22.45 – zabawa w rytmach folkowych

  W taki sposób letnie przesilenie Słońca świętowane będzie w Świdnicy. Dla niektórych święto to może wydać się bardzo tajemnicze, ale Noc Świętojańska, inaczej zwana też Nocą Kupały czy Sobótką to stary pogański zwyczaj obchodzony w najkrótszą noc w roku, czyli najczęściej (nie uwzględniając roku przestępnego) z 21 na 22 czerwca. Święto ognia, wody, słońca i księżyca, urodzaju, płodności, radości i miłości, powszechnie obchodzone na obszarach zamieszkiwanych przez ludy słowiańskie, ale również w podobnym charakterze na obszarach zamieszkiwanych przez ludy bałtyckie, germańskie i celtyckie.  W czasie tej magicznej nocy rozpalano ogniska, w których palono zioła. W trakcie radosnych zabaw odbywały się różnego rodzaju wróżby i tańce. Dziewczęta puszczały w nurty rzek wianki z zapalonymi świecami. Jeśli wianek został wyłowiony przez kawalera, oznaczało to jej szybkie zamążpójście. Jeśli płynął, dziewczyna wyjdzie za mąż, ale nieprędko. Jeśli zaś płonął, utonął lub zaplątał się w sitowiu, prawdopodobnie zostanie ona starą panną. Poza skakaniem przez ogień i szukaniem kwiatu paproci, w noc Kupały odprawiano również rozmaite wróżby, bardzo często związane z miłością, które miały pomóc poznać przyszłość. W niektórych regionach wierzono, że od przesilenia wiosennego do letniego nie można kąpać się za dnia w rzekach, strumieniach czy jeziorach; natomiast kąpiel po zmroku lub przed wschodem słońca leczyła rozmaite dolegliwości, jako że woda była podówczas uzdrawiającym żywiołem należącym do księżyca.

  Bez względu jednak na nazwę, czy jako Noc Kupały, Sobótka czy Noc Świętojańska, bez wątpienia zawiera się w niej pamięć minionych wieków i jak każdy obyczaj i obrządek korzeniami sięga mroków przeszłości i prapoczątków naszej Kultury. Przygotujcie wianki i pochodnie i do zobaczenia na Świdnickim Rynku.

  Aura tajemniczości kończy przedostatnie czerwcowe wydanie Imprezownika.

  Maja Jasnos

  Poprzedni artykułOddaj elektrośmieci za darmo
  Następny artykułStrażnik Miejski z „Gwiazdą Konga”