Spacer bez zegarka po placu Pokoju [KONKURS]

    0

    „Powędrujemy z ruchem wskazówek zegara, ale bez zegarka w ręku” – tak spacer po placu Pokoju i Kościele Pokoju rozpoczyna autorka przewodnika, wydanego w trzech językach z myślą o ludziach, których z całego świata przyciąga magia miejsca. Tu architektonicznie czas zatrzymał się w XVII wieku, jednak wciąż otwiera nowe rozdziały w swojej historii i dla współczesnych staje się inspiracją do twórczych działań.

    Aneta Augustyn, wrocławska dziennikarka, w wielowiekową tradycję ewangelickiej świątyni wplotła wydarzenia najnowsze. Oprowadzając po zakątkach placu Pokoju i Kościoła Pokoju opisuje koncerty Festiwalu Bachowskiego, spektakle teatralne, Artystyczne Lato, a nawet maleńką kawiarenkę, która zadomowiła się w Domu Stróża. W historię wpisują się mocnym akcentem czasy najnowsze, jak choćby wizyta pary królewskiej ze Szwecji, odwiedziny licznych premierów, ambasadorów, ludzi sztuki. W klarownej opowieści, w której daty i specjalistyczne nazwy nie powodują frustracji turysty, bohaterem jest nie tylko bryła i wnętrze drewnianej świątyni, wpisanej na listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Dlaczego na placu Pokoju stanęły domy Lutra, Dzwonnika, Stróża? Kim byli ludzie, którzy na marginesach biblii, zachowanych w olbrzymim archiwum, zapisywali całe swoje życie?

    Niecodzienny przewodnik opowiada także o planach, kolejnych wyzwaniach, jakie stoją przed gospodarzami kompleksu. Już pod koniec listopada tego roku w odrestaurowanym Domu Dzwonnika zacznie działać Centrum Promocji Partnerstwa UNESCO. W tym samym czasie odwiedzający zobaczą odnowioną bramę. Część z licznych zdjęć, które dziś zdobią przewodnik, wkrótce będzie miała wartość historyczną. Kompleks Kościoła Pokoju z każdym rokiem odzyskuje blask.

    Barwny, przejrzysty przewodnik dzięki wsparciu firm z branży turystycznej i gastronomicznej udało się wydać w aż 6 tysiącach egzemplarzy. Przewodnik można kupić w Kościele Pokoju.

    UWAGA KONKURS

    Wygraj jeden z czterech, przekazanych przez Parafię Ewangelicko-Augsburską, nowych przewodników „Spacer po placu Pokoju”. Zwycięzcami będą osoby, które wymienią jak najwięcej wydarzeń z ostatnich lat, związanych z placem Pokoju i Kościołem Pokoju. Odpowiedzi należy nadsyłać na adres e-mail [email protected].

    asz

    Poprzedni artykułKolejna edycja Memoriału Edwarda Brzegowego za nami
    Następny artykułZorganizowana grupa przestępcza przed sądem