Proboszcz Bagiński odchodzi

  104

  Po 17 latach probostwa w parafii katedralnej na emeryturę odchodzi ks. prałat Jan Bagiński. Jego miejsce zajmie ks. Piotr Śliwka, dotychczasowy proboszcz parafii pw. św. Józefa. Decyzja została oficjalnie ogłoszona na stronie internetowej diecezji świdnickiej.

  Ks. Bagiński zostanie zapamiętany jako bezkompromisowy, oddany wiernym i Kościołowi kapłan, a także znakomity opiekun katedry pw. św. Stanisława i Wacława. Doprowadził do wymiany 2-hektarowego dachu świątyni, renowacji bezcennych zabytków i zabezpieczenia świątyni. Wniósł ogromny wkład w rozwój idei ekumenizmu w Świdnicy.

  Jan Bagiński urodził się w 1946 roku w Ludowie Śląskim. Po ukończeniu studiów teologicznych w Wyższym Seminarium we Wrocławiu został wypromowany na magistra przez księdza Romana Rogowskiego, a następnie został wyświęcony na kapłana 29 maja 1971 roku przez kardynała Bolesława Kominka. Jako neoprezbiter został skierowany do parafii Matki Bożej Pocieszenia w Oławie. W latach 1974-1976 pracował w parafii św. Doroty we Wrocławiu. Następnie został przeniesiony do parafii św. Henryka we Wrocławiu. W latach 1983 – 1986 pracował w parafii św. Katarzyny w Piotrowicach, a jako proboszcz od 1986 roku w parafii św. Mikołaja w Wiązowie. W 1995 roku kardynał Henryk Gulbinowicz złożył mu propozycję przejęcia probostwa parafii pw. św. Stanisława i Wacława którą przyjął bez zastanowienia.

   

  Poprzedni artykułZwłoki w rzece
  Następny artykułDaniel Bukowy szuka sponsora na wyprawę do Japonii