„Ostatni nomadzi” przed festiwalem Okiem Młodych

  0

  Na 20 czerwca w Świdnickim Ośrodku Kultury zaplanowano pokaz filmu „Ostatni nomadzi” w reżyserii Raula de la Fuente. Projekcja zamknie cykl „Świat w obrazach”, mający przygotowywać świdnicką publiczność do wrześniowego V Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Okiem Młodych” w Świdnicy.

   

  „Ostatni nomadzi” to dokumentalny film drogi, opowiadający o muzykach z grupy „Oreka Tx”, grających na jedynym na świecie dwuosobowym instrumencie o nazwie Txalaparta, pochodzącym z Kraju Basków. Dokument zdobył nagrody na najważniejszych światowych festiwalach filmowych m.in. w San Sebastian i w Amsterdamie na IDFie.Reżyser filmu, Raul de la Fuente, tak tłumaczył fenomen tego instrumentu: Txalaparta to symbol baskijskiej kultury, to tradycyjny instrument, którego używamy, aby opowiedzieć o sobie i innych. Oznacza dialog, szacunek, zrozumienie.

  Bohaterowie wyruszają w podróż do różnych zakątków świata (Maroko, Indie, Laponia, Mongolia), aby tam szukać nowych, a także zapomnianych, dźwięków, poprzez improwizację z lokalnymi muzykami. W odwiedzanych miejscach na nowo konstruują Txalapartę z charakterystycznych dla danego regionu materiałów, próbując tym samym ocalić tradycyjne kultury. Widz ma natomiast niepowtarzalną często okazję spotkania z muzyką odległych nam kultur, dodatkowo przedstawioną w nietypowych aranżacjach.

  Projekcję poprzedzi prelekcja, którą wygłosi Lech Moliński, dziennikarz filmowy i animator kultury.

  Co: „Ostatni nomadzi”, reż. Raul de la Fuente

  Gdzie: Świdnicki Ośrodek Kultury, Sala Teatralna

  Kiedy: 20 czerwca, godz. 18:00

  Za ile: 2 PLN

  Poprzedni artykułPaweł Fajdek mistrzem Polski!
  Następny artykułKadetki MKS-u zwyciężają w towarzyskim turnieju