Festiwal Reżyserii ruszył, pierwsze Dziki wręczone [WIDEO]

  7

  Sześć dni projekcji, 55 filmów i kilkanaście spotkań z uznanymi twórcami kina. W niedzielę podczas uroczystej gali oficjalnie otwarto V edycję Festiwalu Reżyserii Filmowej. Po raz pierwszy Festiwal gości w Cinema 3D.

  Widzowie filmy oglądają już od soboty. Oficjalne rozpoczęcie zostało przesunięte z powodu wcześniejszych zobowiązań tegorocznego laureata Diamentowego Dzika, Janusza Gajosa, który jeszcze w nocy z soboty na niedzielę bawił na Festiwalu w Opolu.

  Galę prowadziła młoda aktorka Olga Bołądź oraz Michał Chaciński. Zaraz po powitaniu gości głos zabrali  prezydent Świdnicy Wojciech Murdzek, dyrektor i producent Festiwalu Stanisław Dzierniejko oraz dyrektor artystyczny Janusz Zaorski. Wszyscy trzej wyrazili radość z faktu, że w Świdnicy stanęło wreszcie „kino z prawdziwego zdarzenia” i podkreślili fakt, że przez minione cztery edycje Festiwal nie miał zbyt dużych możliwości ze względu na niesprzyjające warunki w „parateatralnej sali ŚOKu”, klubie BOLKO i niedoskonałych warunków kina Gdynia. Tym razem filmy można oglądać jednocześnie w czterech salach, tak więc i propozycja jest znacznie szersza. Niespodziankę organizatorom sprawili widzowie, którzy po wejściówki ustawiali się w długich kolejkach. Wszystkie rozdano w kilka dni. Zdania widzów co do zmiany lokalizacji są podzielone. Jednym podoba się możliwość oglądania filmów w komfortowych warunkach, innym brakuje festiwalowej atmosfery w poprzednich edycji, gdy znanych twórców można było spotkać w kawiarenkach na Rynku, przysiąść się i porozmawiać. Taka okazja będzie być może tylko ostatniego dnia, bo gala zamknięcia zaplanowana jest w sali teatralnej ŚOK-u. Organizatorzy zapomnieli, że warto festiwal promować także podczas jego trwania. Zabrakło miejsca na konferencje prasowe.

  Podczas inauguracji festiwalu przyznano Diamentowe Dziki dwóm uznanym twórcom: za całokształt pracy reżyserskiej Kazimierzowi Kutzowi i Januszowi Gajosowi za twórczą współpracę aktora z reżyserem. Dodatkowo Kutzowi poświęcono krzesło reżyserskie, które stanie na placu w bloku śródrynkowym, obok wejścia do nowo wyremontowanej wieży ratuszowej. Będzie to, jak obiecują organizatorzy, „nowa tradycja” Festiwalu, a więc reżyserzy, którzy zostali uhonorowani nagrodami Dzika w poprzednich latach, też będą mieli swoje krzesła.

  Podczas festiwalu pięć polskich filmów bierze udział w konkursie o Grand Prix – Złotego Dzika. Laureata poznamy 6 czerwca.

  Adrianna Woźniak

   

  Poprzedni artykułRodzina. Lubię to! [FOTO/WIDEO]
  Następny artykułZ pracy do szpitala