W 67. rocznicę zakończenia II wojny światowej

  15

  Harcerze, przedstawiciele władz miasta i powiatu 8 maja zapalili symboliczne znicze i złożyli wieńce pod pomnikiem Grunwaldu w 67. rocznicę zakończenia II wojny światowej. Europa zachodnia świętuje 8 maja, Rosja  – 9 maja za sprawą dwugodzinnej różnicy czasu.

  Zdjęcie ze strony powiatu świdnickiego

  Nazistowskie Niemcy podpisały bezwarunkową kapitulację 8 maja o 22.30 (w ZSRR była 0.30 9 maja), kończącą wojnę, która trwała od 1 września.Kapitulacja III Rzeszy zakończyła działania wojenne w Europie. Nadal jednak toczyły się walki z Japonią na Dalekim Wschodzie. Dopiero jej kapitulacja – 2 września 1945 r. – była końcem II wojny światowej, która pochłonęła ponad 50 mln ofiar – poległych, zamordowanych i zmarłych w wyniku działań wojennych.

  Jak podaje wp.pl, według danych przedstawionych w publikacji Instytutu Pamięci Narodowej „Polska 1939-1945. Straty osobowe i ofiary represji pod dwiema okupacjami”, pod redakcją prof. Wojciecha Materskiego i prof. Tomasza Szaroty, w czasie II wojny światowej zginęło od 5,6 do 5,8 mln obywateli polskich. Szacuje się, że połowę z nich stanowili polscy Żydzi.

  Poprzedni artykułObezwładnił i ukradł 4 tysiące złotych
  Następny artykułKaskaderskie popisy w Świdnicy [ZOBACZ FILM]