Świdnicki Imprezownik

  3

  Witajcie, moi drodzy! Mamy kolejny piątek, a wraz z nim kolejną dawkę Majkowego repertuaru imprezowego. W ten weekend będzie zdecydowanie muzycznie, lekko tanecznie i oczywiście artystycznie. Rzućmy wspólnie okiem, co takiego miasto ma do zaoferowania.

  ***

  Nazwa: 19. Międzynarodowe Noce Jazzowe | koncert zespołu Fritatta

  Miejsce: Świdnica, Rynek 43, sala teatralna Świdnickiego Ośrodka Kultury

  Data i godzina: 25.05.2012, godz. 19:30

  Cena: bilety w cenie 20 zł nadal do kupienia w ŚOKu

  Ich muzyka jest mieszanką jazzu, muzyki bałkańskiej, folkowej, klubowej a nawet klasycznej. Uwagę zwracają zaskakujące aranżacje. Frittata to niezwykłe przedsięwzięcie muzyczne. „Wymyka się jazzowym schematom” mówi Dionizy Piątkowski, twórca Ery Jazzu. Znakomity skrzypek Nigel Kennedy powiedział o nich: „To przyszłość polskiego jazzu.” Pozostaje tylko przekonać się na własne oczy i uszy już dzisiaj w ramach 19. Międzynarodowych Nocy Jazzowych.

  Źródło: sok.com.pl

  ***

  Nazwa: „Break Flow” | I Edycja zawodów break dance

  Miejsce: Świebodzice, Hala OSiR

  Data i godzina: 26.05.2012, godz. 13:00

  Przed nami niebywała okazja zobaczenia wyczynów najlepszych b-boyów i posłuchania nieodłącznie towarzyszącej temu stylowi mieszanki hip – hopu i funky. Tuż obok wspaniałych tancerzy zagrają: Abstrakt z Wałbrzycha, Cross Over Jaunkies, Drinkteam Label, Dwóch Zwykłych Mcs, 4 Elements/ Taka Opcja. Oprawą muzyczną podczas bitew tanecznych zajmie się Dj Plash.

  Dla mniej zorientowanych, kilka słów o pochodzeniu samego break dance. Jest to taniec wywodzący się najniebezpieczniejszej dzielnicy Nowego Jorku, Bronxu. Powstał on od tzw. Uprock Battles (bitwy uprockowe) uprawianych przez tamtejsze gangi. Uprock (rocking) polega na pokazywaniu różnych gestów i póz pod adresem przeciwnika. Uprock następnie przekształcił się w toprock (dużą inspiracją był taniec i muzyka Jamesa Browna). Później powstały kroki w parterze i szybsze, skomplikowane figury. Właściwa forma breaka to zasługa głównie grup Rock Steady Crew i New York City Breakers. W Europie dużą popularność przyniósł breakowi film „Beat Street” z 1984 r. , na którym uwieczniona jest m.in. bitwa wspomnianych dwóch legendarnych ekip. Do dnia dzisiejszego break dance jest jednym z nieodłącznych elementów kultury hip – hopowej, tuż obok rapu, turntablismu i graffiti. No, a na koniec wiadomość w zasadzie najważniejsza, wstęp całkowicie za friko.

  ***

  Nazwa: B-Day Party | Exclusive Resident Greg W.

  Miejsce: Świdnica, pl. Grunwaldzki, Oxygen Club

  Data i godzina: 26.05.2012, godz. 21:00

  Cena: 10 zł

  Już w sobotę Oxygen Club mieszczący się w podziemiach placu Grunwaldzkiego zaprasza wszystkich  na imprezę urodzinową. Na specjalne zaproszenie przyjedzie Greg W., a towarzyszyć mu będzie DJ Teo, DJ Silent oraz MCDJ. Podczas imprezy rozdane zostaną atrakcyjne nagrody rozlosowane w konkursie facebookowym. Nie sposób zapomnieć o promocjach barowych, których również nie zabraknie. Zatem pijcie i bawcie się do woli. Urodziny ma się tylko raz w roku. Zapraszam do ruszania bioderkiem.

  ***

  Smutne, ale, niestety, prawdziwe. Wiadomość o ostatnich tchnieniach świdnickiego kina staje się realna. Szkoda! To w nim zdobywałam pierwsze filmowe szlify  jako dziecko uczęszczając z tatą na  poranki. W kinie Gdynia oglądałam najnudniejsze ekranizacje polskich dzieł literatury. Nie wspomnę o pierwszych randkach spędzanych bezpośrednio w kinie, bo przecież nie na filmie. A teraz co? Kino stanie się elementem świdnickiej historii i nic nie możemy na to poradzić. Jedyne, co możemy, to pozwolić mu odejść z godnością i wybrać się na ostatnie seanse. A w tym tygodniu repertuar przedstawia się następująco:

   „Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć”- 25-27.05.2012, godz. 17:00, prod. polska

  „Rec 3” – 25-27.05.2012, godz. 19:00, prod. hiszpańska

  Ceny biletów: Ulgowy – 13 zł, Normalny – 15 zł.

  Maja Jasnos

  Poprzedni artykułOkradli nieczynną restaurację
  Następny artykułDni Świdnicy 2012 odsłona druga