Znieważenia zwłok nie było

  12

  Księdza pochowano  z należnym ceremoniałem i w godnych warunkach – mówi prokurator Beata Piekarska-Kaleta. Świdnicka Prokuratura Rejonowa umorzyła śledztwo w sprawie znieważenia zwłok ks. Zenona Kowalskiego, który 21 stycznia 2012 roku spoczął tuż przy kościele pw. św. Brata Alberta Chmielowskiego w Świebodzicach na terenie, który nie jest cmentarzem.

  Do przestępstwa mogłoby dojść, gdyby zwłoki zostały porzucone, ograbione lub zakopane w sposób niegodny – tłumaczy prokurator Piekarska-Kaleta. Dodaje także, że wyciągniecie ewentualnych konsekwencji w związku ze złamaniem ustawy o cmentarzach i pochówku leży w gestii sanepidu, burmistrza i starosty. Jak dowiedzieliśmy się w świdnickim sanepidzie, postępowanie jeszcze trwa i decyzja o ewentualnym przeniesieniu zwłok na cmentarz nie zapadła.

  Przypomnijmy. Zawiadomienie o zamiarze pochowania księdza poza cmentarzem zgłosił mieszkaniec osiedla do świdnickiego sanepidu. – Natychmiast, na 3 dni przed planowanym pogrzebem,  skierowaliśmy pisma do parafii, kurii świdnickiej, burmistrza i starosty świdnickiego informujące o obowiązujących w polskim prawie przepisach dotyczących chowania zmarłych – mówi Bożena Spychała, dyrektorka stacji. Artykuł 12. ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych w punkcie trzecim precyzuje, że „Groby ziemne, groby murowane i kolumbaria przeznaczone na składanie zwłok i szczątków ludzkich mogą znajdować się tylko na cmentarzach.” – Pochówek w innych miejscach nie jest dozwolony – dodaje dyrektorka.  W jednym z orzeczeń Sądu Najwyższego podano, że “wszelkie dyspozycje dotyczące miejsca pochówku zmarłego, sprzeczne z tymi przepisami, są bezprawne”. Kto je łamie, naraża się nawet na 5 tys. zł grzywny lub 30 dni aresztu.” Przepisy mówią też o tym, że zmarli mogą być chowani w odległości nie mniejszej niż 50 metrów od wodociągów i 150 metrów od studni. Grób księdza Kowalskiego znajduje się 30 metrów od bloków. Zgodnie z art. 21. ustawy nadzór nad jej przestrzeganiem spoczywa obok inspektorów sanitarnych także na wójtach, burmistrzach, prezydentach miast i starostach.

  Mimo informacji, zamiaru pochowania księdza poza cmentarzem nie zmieniono. Pogrzeb 21 stycznia 2012 roku poprowadził biskup świdnicki Ignacy Dec. Burmistrz przyznaje, że uczestniczył w pożegnalnej mszy świętej.

  Dlaczego nie zaprotestowała kuria? – Bo nie ma z tą sprawą nic wspólnego – odpowiada rzecznik ks. Łukasz Ziemski. Na wniosek Rady Parafialnej, agend duszpasterskich i licznych parafian decyzję podjął Jan Gargasewicz, dziekan dekanatu Świebodzice. Miał się powołać na Konkordat między Stolicą Apostolską i Rzeczpospolitą Polską, gwarantujący m.in. nienaruszalność miejsc kultu i grzebania zmarłych. Decyzja miała być spowodowana wybitnymi zasługami księdza Kowalskiego dla parafii i innymi przykładami grzebania zasłużonych duchownych na terenach przykościelnych.

  asz

  • Lukas

   Jak to jest, że w Polsce Prokuratura z urzędu nie wszczyna śledztw w sprawach, w których dochodzi do ewidentnego złamania prawa? Jeżeli jeden człowiek nie udzieli drugiemu pomocy to grozi mu wyrok a jak Biskup chowa się księdza gdzie popadnie to organy ścigania umywają ręce. Może mi to ktoś wytłumaczyć?

   • siemo

    Co wolno wojewodzie ……..

  • proboszcz

   jedni na wawel inni ……………..

   • mis

    pod płot

  • KaKa

   po prostu nie mają dowodów – chociażby samo zachowanie było wbrew zasadom etyki…
   czasami nie mają i umarzają a a czasami maja tylko ich nie widzą
   rzeczywiście zasługi Kowalski miał wybitne… cudzymi rękoma kościół postawił w środku osiedla, gdzie bieda w kraju i ważniejsze wydatki.
   exegi monumentum quźwa

  • daro

   Dec przyklepał i wszyscy łacznie z Prokuratorem ,Burmistrzem , Sanepidem itd. boją sie podskoczyc i mają qwno do gadania , no , KTO SIE WYCHYLI ?

  • Misia

   Pochowali księdza pod blokiem?To jakieś jaja???

  • oman

   blokers

  • Miecznik

   I w ten sposób czarne charaktery zatruwają środowisko w którym żyje człowiek!Wysoki stopień toksyczności wydziela już prokuratura i burmistrz oraz reszta parafian zainfekowanych anarchią katolicką!

  • zawiedziony

   i przez takie poczynania kościół traci dobrych katolików,parafian,zakonnice,wiernych chowa się tylko na cmentarzach , ten pochówek księdza to jest zła decyzja. a wiadomo jak pękają nasze władze przed czarnymi.

  • coffinworm

   w następnych wyborach nie głosujcie na Deca! 😉

  • seb

   a nie mowiłem, za pieniądze można wszystko! znowu ich kupili, ale jak myślicie kto?