Zbliżają się wielkie rajdowe emocje

  21

  Przez kilka najbliższych dni oczy wszystkich rajdowych kibiców w naszym kraju będą zwrócone na Świdnicę. Na naszym terenie rozegrany zostanie bowiem w dniach 20-22 kwietnia 40. Rajd Świdnicki Krause. Na starcie zameldują się w sumie 123 załogi startujące w trzech klasyfikacjach. Tytułu nie obroni Francuz Bryan Bouffier, którego w Świdnicy nie zobaczymy.

  Świdnicka załoga Tomasz Hupało i Rafał Fiołek. fot Łukasz Kufner

  Kajetan Kajetanowicz i Jarosław Baran (Subaru Impreza R4), liderzy Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski otrzymali pierwszy numer startowy. Za nimi ustawieni są Tomasz Kuchar i Daniel Dymurski (Impreza R4), Michał Bębenek i Grzegorz Bębenek (207 S2000), Wojciech Chuchała i Kamil Heller (Impreza) oraz Grzegorz Grzyb i Daniel Siatkowski (207 S2000). Wozy S2000 zgłaszają też Maciej Rzeźnik i Jarosław Kołtun. Mariusz Małyszczycki tym razem startuje z Jackiem Rathe. W Lancerach zadebiutują Gagacki i Felix, N-kowyn Lancerem jedzie też Mariusz Stec, a Imprezą wraca na oesy Marcin Bełtowski. W grupie open do Fabii WRC Jacka Ptaszka dołączą Impreza Andrzeja Kopera i Lancer Pawła Tomaszka.

  Siedem pucharowych Fiest to mocna reprezentacja w ośce, gdzie zobaczymy też m.in. trzy Citroeny DS3 R3 (Chmielewski, Raczkowski i Kornicki), oraz Clio R3 Zawady. W klasie 8 jedzie 5 załóg. Aż 15 załóg startuje w klasie historycznej, ponad połowa to uczestnicy Opel Cup. Do sześciu Astr dołączą: Kadett Ryznara i Corsa Gilewskiego. Emocje budzi powrót Tomka Kramarczyka. Murowanym faworytem wśród historyków jest jednak Virnik i jego BMW M3. Wśród trzech kierowców starszych Clio jest pomysłodawca pucharu historycznych osiek, Paweł Hankiewicz. Antoni Malinowski zgłosił Peugeota 106, a listę zamyka FSO 125p Dariusza Nowickiego.

  W Rajdowym Pucharze Polski wystartują 53 załogi. Czołowe pozycje otrzymały najszybsze załogi Rajdu Lotos – Tomala/Martynek, Płachetka/Nowaczewski oraz Kochańczyk/Kwiatek. Comeback zapowiada Radosław Pogan, tradycyjnie w Clio, Lisowski i Stopa poprowadzą BMW E30. Trasę zamknie 13 załóg jadących w klasyfikacji Rajdowego Debiutu, bez pomiaru czasu.

  W 40. Rajdzie Świdnickim Krause sportowa rywalizacja wraca na ulice naszego miasta. W piątek 20 kwietnia rajdowcy przejadą dwukrotnie OS Świdnica, który rozpocznie się na ulicy Śląskiej na wysokości lodowiska, a następnie poprowadzony będzie ulicami: Westerplatte, Matejki, Piekarską, Wyspiańskiego, Garbarską, Wyspiańskiego, Sprzymierzeńców, a meta usytuowana będzie na Polnej Drodze na wysokości Zalewu Witoszówka. – Wracamy do Świdnicy, ale nie chcemy zamykać pół miasta, zdajemy sobie sprawę, że to niezwykle interesujący odcinek, ale wiemy, że nie wszyscy kochają też rajdy, dlatego jakoś chcieliśmy to wszystko pogodzić. Świdnickie odcinki dostarczą jednak kibicom sporej dawki emocji – tłumaczył jeszcze podczas marcowej konferencji Roman Grygianiec, dyrektor rajdu. Na rajdowców czekać będzie w tym roku 550km z czego 195km odcinków oesowych. W 40. edycji Rajdu Świdnickiego Krause zagłębiamy się bardziej na południe aż pod Srebrną Górę. Wprowadzane zmiany mają na celu uatrakcyjnienie rajdu zarówno dla samych zawodników, jak i dopingujących ich kibiców.

  Plan II rundy Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski – 40. Rajdu Świdnickiego Krause

  Etap 1 – piątek, 20 kwietnia 2012 r.

  Ceremonia Startu, Świdnica, Rynek 17:45

  OS 1 Świdnica 1 / 2 19:03 20:06

  Etap 1 – sobota, 21 kwietnia 2012 r.

  Park Serwisowy, OSiR Świdnica, ul. Ślaska 35 12:00 15:39 19:13

  OS 3/6 Lubachów – Walim 1 / 2 12:38 16:27

  OS 4/7 Srebrna – Jodłownik 1 / 2 13:46 17:35

  OS 5/8 Kamionki – Jawornik 1 / 2 14:31 18:20

  Meta Eatpu 1, OSiR Świdnica, ul. Śląska 35 19:58 

  Etap 2 – niedziela, 22 kwietnia 2012 r.

  Start Rajdu do Etapu 2, OSiR Świdnica, ul. Ślaska 35 8:00

  Park Serwisowy, OSiR Świdnica, ul. Ślaska 35 8:00 11:49

  OS 9/12 Jawornik – Ludwikowice 1 / 2 9:03 13:02

  OS 10/13 Ludwikowice – Kamionki 1 / 2 9:38 13:37

  OS 11/14 Jodłownik – Srebrna 1 / 2 10:19 14:18

  Meta Rajdu – Świdnica, Rynek 15:50

  Rajdowy Puchar Polski

  2. Runda – niedziela, 22 kwietnia 2012 r.

  Start, Świdnica, ul. Śląska 35 9:00

  Park Serwisowy, OSiR Świdnica, ul. Ślaska 35 12:34

  OS 1/4 Jawornik – Ludwikowice 1 / 2 9:48 13:47

  OS 2/5 Ludwikowice – Kamionki 1 / 2 10:23 14:22

  OS 3/6 Jodłownik – Srebrna 1 / 2 11:04 15:03

  Meta Rajdu, Świdnica, Rynek 16:35

   

  40. Rajd Świdnicki Krause – utrudnienia dla kierowców, pieszych i pasażerów

  Od piątku do niedzieli (20-22 kwietnia) zaplanowano rozegranie 40. edycji Rajdu Świdnickiego-Krause – II rundy Platinum Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski 2012 r. oraz II rundy Rajdowego Pucharu Polski.

  Ze Świdnicy kierowcy wystartują, również w Świdnicy zakończy się rajd. W tym roku po wielu latach przerwy w Świdnicy zostanie rozegrany prolog rajdu ulicami miasta.

  Rajd Świdnicki wspiera finansowo m. in. Urząd Miejski w Świdnicy.

  Więcej informacji można znaleźć na oficjalnej stronie rajdu: www.rajdkrause.pl

  ***

  W związku z zawodami kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej muszą się liczyć z utrudnieniami.

  Utrudnienia dla kierowców:

  START i META RAJDU

  W piątek, 20 kwietnia oraz w niedzielę, 22 kwietnia w świdnickim Rynku zorganizowany zostanie honorowy start i meta rajdu, w związku z tym zostaną wprowadzone ograniczenia w parkowaniu na odcinkach dojazdowych do Rynku na ul. Pułaskiego (od skrzyżowania z ul. Bohaterów Getta) oraz na ul. Długiej (od skrzyżowania z ul. Trybunalską).

  MIASTECZKO RAJDOWE

  W piątek, 20 kwietnia od godziny 8.00 w rejonie świdnickiego OSiR-u zamknięty zostanie odcinek ul. Śląskiej (od nowego ronda przy ul. Pionierów Ziemi Świdnickiej do skrzyżowania z ul. Zieloną) tutaj będzie zorganizowane „Miasteczko Rajdowe”, które funkcjonowało będzie do niedzieli, 22 kwietnia do godzin wieczornych. Dla tego etapu wyznaczone zostaną objazdy, które poprowadzone zostaną ulicami:

  • od strony ul. Zielonej – ulicami: Przyjaźni, Słowiańską, Wałbrzyską, al. Niepodległości, Westerplatte

  lub ulicami: Przyjaźni, Kraszowicką, Bystrzycką.

  • od strony ronda na ul. Śląskiej/Przyjaźni – ulicami: Śląską, Polną Drogą, Sprzymierzeńców do tras objazdów wyżej wymienionych.

  W następnych dniach funkcjonowania „Miasteczka Rajdowego” czyli od soboty, 21 kwietnia do niedzieli, 22 kwietnia z ruchu wyłączony zostanie fragment ul. Pionierów Ziemi Świdnickiej (na odcinku od ronda na ul. Sprzymierzeńców wraz z nowym rondem u zbiegu ul. Śląskiej z Pionierów). W tym czasie odcinek ulicy Śląskiej (od Westerplatte do ronda) będzie drogą bez przejazdu i może służyć jako miejsce do parkowania.

  PROLOG

  W piątek, 20 kwietnia w godzinach popołudniowych, czyli od godz. 17.00 zostaną zamknięte drogi w związku z przygotowaniem prologu. Zamknięcie potrwa do godzin wieczornych minimum do godz. 21.15. Dla obszaru miasta zajętego przez trasę odcinka specjalnego, wyznaczono objazdy poprowadzone ulicami:

  • od strony ul. Zielonej – ulicami: Przyjaźni, Słowiańską, Wałbrzyską, al. Niepodległości, Wrocławską, Wodną, Kopernika, Towarową,

  a w stronę przeciwną: ul. Przyjaźni, Kraszowicką, Bystrzycką, Westerplatte, Towarową, Kopernika, Wodną do Wrocławskiej.

  • od strony placu Wolności: ul. Zygmuntowską, Równą, Mieszka I, do Wodnej i dalej wyznaczoną trasą ulicami: Wodną, Kopernika, Towarową do skrzyżowania z ul. Westerplatte lub poprzez alternatywną trasę: al. Niepodległości, ulicami: Wałbrzyską, Słowiańską, Przyjaźni, Kraszowicką, Bystrzycką do skrzyżowania z Westerplatte.

  Na ulicach po których prowadzony będzie prolog obowiązywać będą z wyprzedzeniem czasowym zakazy zatrzymywania z restrykcją w postaci możliwości odholowania pojazdu. W związku z tym apelujemy do kierowców, którzy korzystają z parkingów na trasie prologu o przestawianie swoich pojazdów na sąsiednie ulice. Zakazy będą dotyczyły w szczególności rejonu Placu Drzymały, Piekarskiej, Placu Ludowego, ulic: Garbarskiej, Wyspiańskiego, parkingu przy ul. Sprzymierzeńców, Polnej Drogi.

  Do kierowców apelujemy o ostrożną jazdę i zwracanie szczególnej uwagi na nowe oznakowanie. Za utrudnienia przepraszamy!

  PROLOG – UTRUDNIENIA DLA PIESZYCH

  Ok. godz. 18.00 zostanie zamknięte przejście dla pieszych i rowerzystów w rejonie wiaduktu przy ul. Polna Droga. Na miejscu służby zabezpieczające odcinek specjalny będą wskazywały drogę pieszym i rowerzystom.

  Możliwe ominięcie wiaduktu:

  • od strony zalewu  Witoszówka  – wzdłuż nasypu kolejowego do kładki nad potokiem Witoszówka i dalej do ul. Pionierów Ziemi Świdnickiej lub ul. Piaskową, Chopina, Kościuszki do Wałbrzyskiej.
  • od strony ronda na Sprzymierzeńców – trasa identyczna, ale w przeciwnym kierunku.

  ZMIANY W KURSOWANIU AUTOBUSÓW

  Od piątku do niedzieli (20-22 kwietnia) zostaną wprowadzone zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej związane z 40. Rajdem Świdnickim – KRAUSE.

  Pierwsze utrudnienia w ruchu pojazdów pojawią się ok. godz. 8.00 rano w piątek, 20 kwietnia w obrębie ul. Pionierów Ziemi Świdnickiej (na odcinku ul. Sprzymierzeńców do ul. Śląskiej) i Śląskiej. Wówczas zorganizowane zostanie „Miasteczko rajdowe”, na teren którego będą wpuszczane wyłącznie autobusy komunikacji miejskiej, ale wyłącznie do godz. 16.00. O tej samej godzinie zostaną wprowadzone zmiany w trasach przejazdów autobusów w rejonie ul. Westerplatte, ponieważ rozpoczną się prace zabezpieczające odcinek specjalny rajdu. „Miasteczko” funkcjonować będzie aż do późnych godzin wieczornych w niedzielę, 22 kwietnia natomiast komunikacja miejska w rejonie ul. Westerplatte powróci już w sobotę.

  Ponadto w sobotę, 21 kwietnia pomiędzy godz. 11.30 a 17.30 zamknięty zostanie dojazd do Lubachowa od strony Świdnicy, na wysokości skrzyżowania na Złoty Las. W tym czasie linia nr 30 kończyć i zaczynać kursy będzie w Bystrzycy Górnej.

  Poprzedni artykułCinema 3D: Bitwa o ziemię i inne nowości [REPERTUAR]
  Następny artykułRozbił Ferrari Italia warte ponad milion złotych [FOTO/VIDEO]