Wreszcie szansa dla lotniska!

  9

  Gmina Świebodzice od wielu lat czyni starania, by z istniejącego na terenie gminy lądowiska utworzyć lotnisko dla małych samolotów dyspozycyjnych, które umożliwiłyby turystom i biznesmenom szybkie dotarcie w tę część Dolnego Śląska. Lotnisko mogłoby także służyć do celów ratowniczych i typowo rekreacyjnych. Wreszcie pojawiła się realna szansa, by ten zamysł zrealizować, gdyż w projekt chce się włączyć samorząd województwa.

  W piątek, 13 kwietnia 2012r., w Świebodzicach odbyło się spotkanie poświęcone utworzeniu lotniska o charakterze regionalnym. W spotkaniu, którego gospodarzem był burmistrz Świebodzic Bogdan Kożuchowicz, wziął udział Członek Zarządu Województwa Jerzy Tutaj, Grzegorz Glegoła, prezes Towarzystwa Lotniczego w Świebodzicach oraz Jerzy Siatkowski, szef Aeroklubu Ziemi Wałbrzyskiej.

  Jak zadeklarował Jerzy Tutaj, lotnisko zostanie wpisane w strategię województwa, co pozwoli na staranie się o środki unijne i dotacje w ramach projektów systemowych. W strategii lotnisko zostanie wpisane jako priorytetowe działania w zakresie rozwoju przemysłu turystycznego. Jak podkreślał burmistrz Bogdan Kożuchowicz, gmina Świebodzice jest bardzo zainteresowana uruchomieniem lotniska, jednak samorząd nie jest w stanie udźwignąć finansowo budowy niezbędnej infrastruktury, a czynione od lat starania powołania międzygminnej spółki z udziałem okolicznych samorządów, zakończyły się na wstępnych rozmowach i deklaracjach.

  Budowa pasa startowego, hangarów, stanowiska dyspozytora ruchu to wydatek co najmniej kilku milionów złotych. Dzięki wpisaniu do strategii możliwe będzie pozyskanie pieniędzy unijnych i złożenie wniosku już na 2013 rok. Zdaniem Grzegorza Glegoły, budowa jednego kilometra pasa startowego to koszt między 3,5 do 5 mln złotych. – Kilometr autostrady tak naprawdę prowadzi donikąd; kilometr pasa startowego otwiera drogę na cały świat – podkreślał szef Towarzystwa Lotniczego w Świebodzicach. – Z lotniska w Świebodzicach można by w  godzinę dolecieć do Pragi, Berlina, Warszawy. To miejsce mogłoby mieć strategiczne znaczenie dla rozwoju Aglomeracji Wałbrzyskiej i tej części naszego województwa.

  Kolejne spotkanie, tym razem w  Urzędzie Marszałkowskim, zaplanowano na 17 maja.

  Agnieszka Bielawska-Pękala

  rzecznik prasowy UM w Świebodzicach

   

  Poprzedni artykułŚwidnica – widok z wieży katedry [FOTO/WIDEO]
  Następny artykułRajdowa nagroda fair play