W rocznicę katastrofy żądają prawdy [FOTO/VIDEO]

  37

  Ponad 60 osób na skwerze Lecha Kaczyńskiego i około 200 podczas mszy św. w kościele św. Krzyża uczciło pamięć ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. W czasie uroczystości zarówno jej organizatorzy – Klub Gazety Polskiej i PiS, jak i biskup świdnicki Ignacy Dec apelowali o ujawnienie prawdy o przyczynach i okolicznościach tragicznego wypadku z 2010 roku, bo, ich zdaniem, ta wciąż jest fałszowana i zakrywana.

  Świdnickie obchody drugiej rocznicy katastrofy, w której zginęła delegacja państwowa, lecąca do Katynia, rozpoczęły się przed kaplicą na cmentarzu przy Alei Brzozowej, gdzie przed rokiem wmurowano tablicę upamiętniającą Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i pozostałe 95 ofiar. Około 18.30 członkowie i sympatycy Klubu Gazety Polskiej, Prawa i Sprawiedliwości, Prawicy Rzeczpospolitej i NSZZ Solidarność z transparentami, flagami oraz zdjęciami Lecha Kaczyńskiego, marszałka Józefa Piłsudskiego i obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej na skwerze imienia zmarłego prezydenta odśpiewali hymn narodowy, odczytali wiersze i apel Ryszarda Kapuścińskiego, prezesa  Klubów Gazety Polskiej. – To była śmierć poprzedzona nienawiścią – czytał Janusz Furmanek. – Zniszczono i schowano dowody tragedii, ale opuszczeni przez władze rodacy zaczęli się gromadzić przy garstce dziennikarzy Gazety polskiej i Radia Maryja i domagać się prawdy. (…) Ta śmierć nie była zwykłym wypadkiem. (…) Nadchodzi polska wiosna, dziś jest nasz czas, rodzi się nowa Polska, powstańmy na jej wołanie.  Podczas tej części uroczystości wspomniano także o incydencie, do jakiego doszło podczas Wielkanocy. Na skwerze – jak obszernie informowaliśmy – nieznane osoby ustawiły krzyż, który kolejnej nocy nieznani sprawcy złamali.


  Zgromadzeniu na skwerze towarzyszyła obecność licznych patroli policji i Straży Miejskiej. Do poważnych incydentów nie doszło, poza niewybrednymi komentarzami dwóch przypadkowych przechodniów. Bez zakłóceń po złożeniu kwiatów  uczestnicy spotkania przeszli do kościoła św. Krzyża. Przed mszą świętą w apelu poległych odczytano nazwiska wszystkich 96 ofiar i zapalono znicze.

  Podczas nabożeństwa kazanie wygłosił biskup świdnicki Ignacy Dec. Apelował w nim o prawdę, wskazywał mechanizmy i osoby odpowiedzialne za jej zatajanie. Nawiązał także do walki o prawo do miejsca na  multipleksie dla Telewizji Trwam.

  POSŁUCHAJ obszernego fragmentu kazania:

  [audio:http://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2012/04/kazanie_Smolensk.mp3|titles=kazanie_Smolensk]

  Poprzedni artykułOdchudzają kosztorys aquaparku
  Następny artykułWjechał prosto w busa [FOTO]