TRAVELER 2011 dla portalu podróżniczego ZnaneNieznane.pl

  4

  Znamy już wyniki plebiscytu National Geographic do najbardziej prestiżowej nagrody podróżniczej TRAVELERY 2011. W kategorii społeczna inicjatywa roku statuetkę Travelera zdobyła kampania społeczna „Podróże kontra telewizor”, prowadzona przez Stowarzyszenie Wolna Przedsiębiorczość ze Świdnicy.

  Inicjatywa, organizowana pod patronatem Rzecznika Praw Dziecka, to kampania społeczna zwracająca uwagę na ważny problem – jakość więzi i bliskość w rodzinie. Skąd taki pomysł? Według badań dzieci spędzają przed telewizorem w soboty 3 godziny i 43 minuty. W weekendy rodzice siedzą przed szklanym ekranem średnio prawie 11 godzin! Dodatkowo 40% dzieci marzy o częstszych wyjazdach  z rodzicami. Te liczby zmotywowały Stowarzyszenie Wolna Przedsiębiorczość do sformułowania nowych praw dzieci – prawa do soboty bez telewizora i prawa dzieci do podróżowania z rodzicami w weekendy.

  To pierwsza w historii inicjatywa ustawodawcza z przymrużeniem oka, złożona na Sejm Dzieci i Młodzieży. Podpisy pod nowymi prawami dzieci zbierano na stronie poświęconej kampanii www.inicjatywa.znanenieznane.pl, a także w trakcie wielu eventów, na których dzieci, młodzież i dorośli mogli oddać swój głos w postaci kolorowego odcisku dłoni. Szkoły i przedszkola nadsyłały do organizatorów kilkumetrowe wstęgi z kolorowymi odciskami dziecięcych rączek. W Świdnicy padł także rekord w długości inicjatywy ustawodawczej i wyniósł on 30 metrów. Łącznie zebrano ponad 12 tysięcy głosów. Prawo do soboty bez telewizora i podróżowania z rodzicami w weekendy poparły również znane osoby, celebryci i ludzie telewizji, m.in. Kasia Figura, Edyta Jungowska, Katarzyna Pakosińska, Grzegorz Miecugow, Marek Kamiński i Ewa Kopacz.

  Ogromnie cieszymy się z tego wyróżnienia i nagrody, głównie dlatego, że jest ona przyznawana za propagowanie idei odpowiedzialnego podróżowania, świadomości ekologicznej i szacunku dla dziedzictwa kulturowego, co jest zgodne z naszą misją. – mówi Justyna Wojciechowska, redaktor naczelna portalu ZnaneNieznane, organizator kampanii.

  Zwycięzcami w pozostałych kategoriach zostali:
  Podróż roku – Zbyszek Sas, Jakub Pająk, Norbert Skrzyński, Piotr Sudoł i Piotr Tomza z ekipą za projekt Afryka Nowaka – www.afrykanowaka.pl
  Wyczyn roku – Piotr Pogon i Łukasz Żelechowski za zdobycie Aconcagui – www.expedition.gedeonrichter.pl
  Naukowe odkrycie roku – Prof. Andrzej Kokowski, Marcin Piotrowski, Artur Troncik za odkrycie skarbu w Czermnie.
  Podróżnicza książka roku – Anna Olej-Kobus, Krzysztof Kobus za tytuł „Namibia: 9000 km afrykańskiej przygody”.
  Blog Travelerowca – blog „Rodzina bez granic” www.thefamilywithoutborders.com.
  Grand Prix otrzymała Janina Ochojska – założycielka i prezes Polskiej Akcji Humanitarnej, pionierka działań humanitarnych w Polsce.

  TRAVELERY to najbardziej prestiżowe nagrody podróżnicze w Polsce. Tegoroczna edycja została objęta honorowym patronatem Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie. O przyznaniu nagrody decydują głosy czytelników oraz jury złożone z najwybitniejszych podróżników, odkrywców, dziennikarzy i naukowców zajmujących się badaniami w dziedzinach związanych z poznawaniem świata, ludzi i kultur. Statuetki Travelerów zostały wręczone 23 kwietnia br. w Warszawie. Uroczystość poprowadziła Martyna Wojciechowska, redaktor naczelna miesięcznika „National Geographic Traveler”.

  Więcej o „Podróże kontra telewizor” na www.inicjatywa.znanenieznane.pl.

  Poprzedni artykułMuzyczny hard-core w Świdnicy
  Następny artykułPierwsi w Polsce pod patronatem Jana Pawła II [PROGRAM]