Strona główna Wydarzenia Ryk silników nad lotniskiem

Ryk silników nad lotniskiem [FOTO]

2

Trzy czeskie ZLIN-y, ucharakteryzowane na niemieckie messerschmitty oraz rosyjskiego JAK-a w piątek, 27 kwietnia, przyleciały do Świebodzic, wzbudzając wielkie zainteresowanie mieszkańców – informuje Agnieszka Bielawska-Pękala, rzeczniczka UM w Świebodzicach.

Wylądowały na świebodzickim lądowisku, którym zarządza Towarzystwo Lotnicze ze Świebodzic. Zrekonstruowane maszyny z okresu II wojny światowej zrobiły sobie u nas przystanek na trasie do Jedliny Zdrój, w której jutro, tj. w sobotę, 28 kwietnia, wezmą udział w historycznej inscenizacji Ostatnia tajemnica Riese.

Świetni piloci ze słowackiej grupy Retro Sky Team (więcej o nich można przeczytać na ich stronie internetowej: stronie http://www.retroskyteam.sk/) przylecieli do Świebodzic już około 12.00, a po godzinie 14.00 wykonali popisowy start i lądowanie oraz przelot dla publiczności. Maszyny leciały bardzo nisko tak, by sprawić jak największą frajdę widzom. Chwilami wyglądało to tak, jakby samoloty miały zahaczyć podwoziem o przejeżdżające TIR-y! Zresztą, kierowcy, jadący drogą na Olszany, byli mocno zdezorientowani, wielu z nich zatrzymywało się na poboczu, by podziwiać maszyny. A publiczność  była zachwycona.

Ryk starych, wysłużonych silników i pełny profesjonalizm pilotów naprawdę robiły wrażenie. Świebodziczanie z entuzjazmem fotografowali samoloty, dzieciaki z ciekawością zaglądały do kokpitów, dopytywały o szczegóły. W imieniu burmistrza miasta Bogdana Kożuchowicza gospodarz obiektu, Grzegorz Glegoła, szef TL, przekazał słowackim pilotom upominki od miasta, co było miłym zaskoczeniem dla gości. Samoloty spędzą na naszym lądowisku dobę, a w sobotę odlecą do Jedliny.

A już za tydzień, 5 maja, na świebodzickim lądowisku kolejna lotnicza impreza – będzie to Piknik Lotniczy, organizowany przez burmistrza miasta Bogdana Kożuchowicza i Towarzystwo Lotnicze. W programie mnóstwo atrakcji.

– Na lądowisko przyleci ok. 10 samolotów, które będzie można dokładnie obejrzeć a także usiąść za ich sterami. Będą to m. in. cesny, francuski Morane, nasz Gawron, motoszybowce – wylicza Grzegorz Glegoła, prezes Towarzystwa Lotniczego. – Będą też loty dla publiczności i pokazy akrobatyczne, więc serdecznie zapraszam.

Podczas imprezy rozstrzygnięty zostanie także ogłoszony przez burmistrza konkurs na najpiękniejszy latawiec. Będzie tu można naprawdę miło spędzić cały dzień – piknik potrwa do 15.00, a dla zgłodniałych i spragnionych będzie catering.

Poprzedni artykułIle można czekać?
Następny artykułPułapki sprzedaży wysyłkowej