„Życie w epoce wikingów” oraz „Długie łodzie wikingów” to tematy dwóch wykładów, których 12 kwietnia mogli wysłuchać uczniowie Zespołu Szkół Budowlano-Elektrycznych w Świdnicy. Spotkanie z historią czasów wikingów (IX – XI w.) zostało zorganizowane w ramach 18. Dni Kultury Szwedzkiej na Dolnym Śląsku, a jego inspiratorem była Elżbieta Towarnicka, prezes Towarzystwa Polsko-Szwedzkiego TILLSAMMANS.

Autorem wykładów wzbogaconych w pokaz multimedialny był archeolog Daniel Dawidowicz, wielki miłośnik i popularyzator wiedzy na temat życia, podróży i materialnych wytworów mieszkańców dawnej Skandynawii. Ze szczególnym zainteresowaniem uczniów technikum budowlanego spotkały się zagadnienia związane z budową drewnianych łodzi. Nie mniejszą ciekawość wzbudziły miecze, elementy stroju i biżuteria. W dobie zainteresowania literaturą fantasy wiedza na temat średniowiecznego ludu była dla młodzieży bardzo inspirująca.
ZSBE


![Świętowali jubileusz złotych godów. Burmistrz Żarowa wręczył pamiątkowe medale [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/07/Zarow-zlote-gody-2026.07.07-24-238x178.jpg)

![Strażacy interweniowali na stacji paliw. Zapalił się akumulator w kamperze [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/07/Szarych-Szeregow-pozar-samochodu-2026.07.08-1-100x75.jpg)

![Pisklęta wypadły z gniazda. Z pomocą ruszyli świdniccy policjanci [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/07/uratowane-pisklaki-2026.07-mix-100x75.jpg)


