Egzamin gimnazjalny jak mała matura

  1

  Ponad 500 uczniów ostatnich klas świdnickich gimnazjów rozpoczęło maraton egzaminacyjny. Zmagania potrwają trzy dni, a stres jest podwójny, bo każdego dnia będą dwa egzaminy.

  Po raz pierwszy z testów zostały wydzielone język polski i matematyka. Uczniowie podejdą także do dwóch egzaminów z języków obcych, na poziomie podstawowym i rozszerzonym. – Na pewno ten egzamin jest trudniejszy niż w poprzednich latach – zgodnie twierdzą Agnieszka Łagoda, Ania Milanowska i Adrianna Matyjaszczuk z Gimnazjum nr 4. W tej szkole młodzież pisała aż dwa testy próbne i  każdy wypadł inaczej. – Mamy nadzieję, że opanujemy nerwy – mówią gimnazjalistki. Razem z ponad 60 koleżankami i kolegami wzięły udział w przygotowaniach w ramach unijnego projektu, które obejmowały m.in. zajęcia z psychologami. – O wiedzę się nie martwimy, bo nauczyciele naprawdę się starali, żeby nas przygotować – dodają gimnazjalistki.

  Jak podaje Polskie Radio, w całej Polsce egzaminy gimnazjalne zdaje  411 tysięcy uczniów, na Dolnym Śląsku – ponad 30 tysięcy. Dzisiaj o 9.00 rozpoczął się egzamin z historii i wiedzy o społeczeństwie i będzie trwał 60 minut (dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi czas trwania egzaminu może zostać przedłużony nie więcej niż o 20 minut). Zadania z historii i wiedzy o społeczeństwie mają formę zamkniętą.O godz. 10.45 rozpocznie się egzamin z języka polskiego. Na jego napisanie uczniowie będą mieli 90 minut (dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi czas trwania egzaminu może zostać przedłużony nie więcej niż o 45 minut). Zadania z języka polskiego mogą mieć formę zamkniętą lub otwartą. Wśród zadań otwartych z języka polskiego znajduje się dłuższa wypowiedź pisemna.

  W środę gimnazjaliści napiszą egzamin z przedmiotów przyrodniczych (godz. 9) i matematyki (godz. 10.45). W czwartek zmierzą się z egzaminem z języka obcego nowożytnego (godz. 9 – poziom podstawowym, godz. 10.45 – poziom rozszerzony).Od 2012 roku w ramach dwóch bloków – humanistycznego i matematyczno-przyrodniczego – uczeń zdaje nie dwa, ale cztery egzaminy. Blok humanistyczny podzielono bowiem na egzamin z historii i społeczeństwa oraz egzamin z języka polskiego. Blok matematyczno-przyrodniczy podzielono z kolei na egzamin z przedmiotów przyrodniczych i egzamin z matematyki. Również egzamin z języka obcego nowożytnego podzielono – na dwa poziomy: podstawowy i rozszerzony. Nie zmieniła się główna zasada: przystąpienie do egzaminu jest warunkiem ukończenia gimnazjum, ale nie można go nie zdać. Jednak wynik – podawany w procentach i centylach – będzie miał decydujące znaczenie w procesie rekrutacji do szkoły ponadgimnazjalnej.

  Wyniki egzaminów zostaną ogłoszone 22 czerwca.

  asz/polskieradio.pl, CKE

  Poprzedni artykułNaciesz oko… rokoko
  Następny artykułOdznaki dla kolejnych jeźdźców