Świdnicki Imprezownik

  3

  Dzieje się to w sposób dla mnie nieodgadniony –  był Sylwester, „kolejna 18-stka”, a zanim się zdążyłam obrócić, mamy początek marca. Jednym słowem czas nie ma dla nas wszystkich litości, mknie do przodu, a kolejne dni przeciekają jak przez palce. Przerażające! Każdy dzień to kolejne wyzwania, dla niektórych rutynowe, dla innych zaskakujące, jedno z pewnością je łączy – mijają tak samo szybko. Naszła mnie związana z tym, dość głęboka refleksja, bo niby wszystko „płynie”, ale tak na prawdę jest niezwykle constans. Pytanie do wszystkich „Jak żyć, moi drodzy, jak żyć?”. W takich momentach odpowiedź nasuwa się wręcz natychmiast, żyj tak jakby każdy dzień miał być Twoim ostatnim. Nie szczędzić sobie wyzwań, wycieczek, podróży, nowych znajomości lub zwykłej szczerości wobec najbliższych. Tym ckliwym podsumowaniem przejdźmy do imprezowego rozkładu weekendowego.

  Pierwsza propozycja zdecydowanie nie jest „świdnicka” ale, moim zdaniem godna polecenia. Koncert braci Waglewskich, powszechnie znanych jako duet Fisz Emade.

  ***

  Nazwa: Fisz i Emade/ Tworzywo Sztuczne | koncert

  Miejsce: Wrocław, ul. Grunwaldzka 67, Alibi Klub

  Data i godzina: 02.03.2012; godz: 19:30

  Cena: 29 zł

  W ramach trasy promującej album ,,Zwierzę bez nogi’’. Fisz Emade chyba nigdy nie brzmieli tak mocno i energetycznie. “Zwierzę bez nogi” to album w dużym stopniu sentymentalny – to  podróż do  czasów kiedy  hip  hop  święcił swoje  triumfy na międzynarodowej arenie. Mija właśnie 10 lat od czasu wydania płyty “Polepione dźwięki”,  dlatego FISZ EMADE dumnie mianują się “mistrzami starej szkoły” i prezentują nowy  materiał, stylistycznie nawiązujący do ich pierwszych inspiracji  muzycznych, w tym do pionierskiego hip hopu. Ci, którym brakowało klasycznych rymów Fisza i mistrzowskiej produkcji Emade będą na  pewno usatysfakcjonowani – przesterowany rap podbity mocnym rytmem nie brzmiał tak dobitnie od czasów “Check  Your Head” Beastie Boys, do twórczości których fani znajdą nawiązania chociażby oglądając  teledysk  zapowiadający płytę. Fisz i Emade nie byliby oczywiście sobą gdyby nie pokazali także drugiej strony swoich muzycznych fascynacji. Bracia nadal uważnie poszukują
  nowych brzmień – na nowym albumie znalazło się też miejsce dla  wycieczek w stronę elektroniki i dubu. Choć ten muzyk wyrósł ze sceny hiphopowej, jego muzyka ze sceną tą ma w tej chwili niewiele wspólnego, właściwie już pierwszymi swoimi kompozycjami pokazał, że polskie ramy tego gatunku są dla niego zdecydowanie za wąskie. Od 2000 roku wraz ze swoim bratem, czyli producentem muzycznym Emade, sięga do bogatego dorobku czarnej muzyki czerpiąc z soulu, jazzu, funky i innych, podobnych klimatów. Na swoich płytach („Polepione dźwięki”, „Na wylot”, „F3″, „Wielki Ciężki Słoń”, koncertowa „Tworzywo na Rzywo”, „Piątek 13″, wydany w 2009 roku „Heavi Metal” oraz nagrana przez Fisza z DJ Envee „Fru!”) tworzą z tego wysublimowaną mieszankę dźwięków oplatającą osobiste teksty Fisza, za krążki zdobywali nominacje do Nagrody Akademii Fonograficznej Fryderyk i „Ślizgerów”. Wyszli też poza standardy muzyki hiphopowej – w październiku 2003 w Teatrze „Wybrzeże” miała miejsce polska prapremiera spektaklu „Tlen” Iwana Wyrypajewa w inscenizacji Agnieszki Olsten z muzyką wyprodukowaną przez Fisza i Emade, bracia brali tez udział w nagraniu płyty Marii Peszek „Miasto Mania”, w lutym 2008 roku ukazał się album „Męska Muzyka” firmowany przez rodzinne trio Waglewski-Fisz-Emade, rok wcześniej zostali nagrodzeni „Paszportem Polityki”.

  Fisz – głos
  Emade– perkusja
  Mariusz Obijalski – instrumenty klawiszowe
  Michał Sobolewski – gitara
  Piotr Gajewski – gitara basowa
  Dj Eprom – adaptery / samplery

  Źródło: materiały promocyjne organizatora/ www.pik.wroclaw.pl

  ***

  Kilka propozycji kinowych, rodem z „Las Vęglas” czyt. Wałbrzych. Cinema City znajdujące się Galerii Victoria proponuje:

  Piękna i Bestia 3D                     10:30, 12:00

  Bez ograniczeń wiekowych

  Dubbing

  Róża (cyfrowy)                          14:15

  Od 18 lat

  Film Polski

  W ciemności (cyfrowy)            20:15

  Od 18 lat

  Film Polski

  Żelazna dama (cyfrowy)         16:45

  Od 12 lat

  Film z napisami

  Źródło: Cinema City

  ***

  Chciałabym również zwrócić uwagę na fakt, iż zbliża się pierwsza niedziela miesiąca, a co za tym idzie Giełda Staroci na świdnickim Rynku. Co miesiąc gromadzi sprzedawców i miłośników antyków, bibelotów, numizmatów i osobliwości. Już od wczesnych godzin porannych będzie można nacieszyć oko lub dokonać zakupu.

  ***

  Przypominam o ciągle trwających XIX Nocach Jazzowych, mimo że weekendowo nie zachwycają repertuarem, to w tzw. tygodniu dzieje się, oj dzieje. Poniżej program na nadchodzące dni:

  08.03.2012
  Akademia klasyki i jazzu
  Lena Ledoff, fortepian (Rosja)
  Aula Państwowej Szkoły Muzycznej w Świdnicy, godz. 17.00-19.00
  Wstęp wolny

  08.03.2012
  „The Beatles Nova”
  Grażyna Auguścik & Paulinho Garcia (USA, Brazylia)
  Klub Bolko ŚOK, godz. 19.30
  Bilety 25,- 20,-

  Karnet na cały marzec: 60 zł

  Suma summarum wydaje się, że dużo się dzieje ,ale wszystkie imprezy dość konsekwentnie omijają Świdnicę. Wy róbcie co chcecie, a ja pakuję walizki i lecę na „Moje słodkie urodziny”, podejrzewam że będzie „przedajnie”. „Czerwone diabły” nadchodzę!

  Lady

  Maja Jasnos