Slalomem przez Świdnicę

  9

  Dość łagodna zima oszczędziła w znacznej mierze nawierzchnie na świdnickich ulicach. Niestety, ostatnie nocne przymrozki i ciepłe dni w wielu miejscach zniszczyły asfalt. Największe przełomy pojawiły się na ulicy Kraszowickiej.

  ulica Kraszowicka

  Tuż obok nieczynnego dworca Kraszowice kierowcy powinni zwolnić. Asfalt wykruszył się w czterech miejscach i zwłaszcza po zmroku to pułapka dla nadmiernie rozpędzonych aut. Jak dowiedzieliśmy się  w departamencie komunikacji Urzędu Miejskiego, na tej ulicy planowane są remonty cząstkowe. Niestety, na wymianę całej nawierzchni nie ma środków. Na łatanie dziur i inne drobne naprawy w budżecie na 2012 rok zostało zarezerwowanych około 500 tysięcy złotych. W tej chwili trwa inwentaryzacja najbardziej uszkodzonych miejsc, prace ruszą wraz z ustaniem mrozów.

  Sikorskiego doczeka się naprawy

  Są jednak i dobre wiadomości. Jeszcze w tym roku będzie gruntownie wyremontowany ok. 800-metrowy odcinek ulicy Sikorskiego, od ul. Langiewicza do Potokowa. – Ten fragment od lat był naszym zmartwieniem i przedmiotem negocjacji z właścicielem, jakim jest samorząd województwa dolnośląskiego – wyjaśnia Maciej Gleba, dyrektor departamentu komunikacji. – Proponowaliśmy m.in. współudział w finansowaniu remontu, ale propozycja nie spotkała się z odzewem. Są jednak ogromne szanse, że w tym roku zacznie się gruntowny remont.

  Sprawa jest skomplikowana. W budżecie Świdnicy na dokumentację, odwodnienie, położenie krawężników i wymianę nawierzchni zarezerwowano milion złotych. Jednak nie można ogłosić przetargu na wykonawcę, bo droga nie należy do Świdnicy. – Musimy zwrócić się z wnioskiem o zgodę na udzielenie pomocy do sejmiku dolnośląskiego – tłumaczy Maciej Gleba. – W tej sprawie najpierw Rada Miejska musi przegłosować stosowną uchwałę. Mam nadzieję, że stanie się to najpóźniej w kwietniu.

  Dodając kolejne tygodnie na uzyskanie zgody i rozstrzygnięcie przetargu na wykonawcę, można się spodziewać finału wczesną jesienią. Miasto chce jeszcze włączyć do tej operacji gminę Świdnica. Na jej terenie leży 350 metrów drogi, od ulicy Potokowej do Ronda Solidarności. Jeśli gmina zechce włączyć się w remont, wówczas cała droga nr 382 od Świdnicy do zjazdu na Świebodzice zyska nową jakość.

  W przyszłym roku, jeśli Rada Miejska wyrazi zgodę, odnowiona jezdnia zostanie uzupełniona o chodniki i oświetlenie.

  Jak dodaje Maciej Gleba, ten fragment ul. Sikorskiego po wybudowaniu małej obwodnicy uzyska status drogi gminnej. – Stanie się to około 2013 roku, ale nie możemy czekać aż do tego momentu, bo nawierzchnia kolejnej zimy może już nie przetrwać.

  asz

  Poprzedni artykułPrace na półmetku
  Następny artykułRemis trzecioligowców w Nowej Soli