Podrzucają śmieci sąsiadom

    13

    100 złotych – mandat takiej wysokości grozi wszystkim, którzy nie zadbają o wiosenne porządki wokół swoich posesji. – Tę kwestię reguluje ten sam artykuł Kodeksu Wykroczeń, który  mówi o odśnieżaniu – przypomina Stanisław Rybak, komendant świdnickiej Straży Miejskiej. Sprzątać to nie znaczy jednak podrzucać sąsiadom lub zostawiać na pozornie bezpańskich terenach.

    – Niestety, mamy coraz więcej zgłoszeń o osobach, które przyjeżdżają nawet ciężarówkami, by skorzystać z cudzych kontenerów na śmieci. W tej chwili ustalamy kierowcę bagażówki, który w ten sposób pozbył się ponad 20 worków odpadów – mówi komendant. W śmietnisko zamieniła się skarpa przy ulicy Łącznej, gdzie straszą porzucone meble, setki worków, butelek i zużyte opony. – Z tym terenem jest kłopot, bo ma trzech właścicieli – wyjaśnia Stefan Augustyn, rzecznik świdnickiego Urzędu Miasta, jednak zapewnia, że w najbliższych dniach dzikie śmietnisko zostanie uprzątnięte. – Z takimi miejscami, gdzie jest kilku właścicieli bądź nieruchomość należy do obcokrajowców, stale przebywających za granicą, rzeczywiście mamy problem – dodaje Jan Łętowski, zastępca komendanta Straży Miejskiej. – Wiele czasu i starań zajęło nam dotarcie i nakłonienie właściciela włoskiej spółki, do której należy dawny internat przy ulicy Muzealnej, by doprowadził do uporządkowania nieczyszczonych od miesięcy chodników wokół posesji i przycięcia krzewów, przeszkadzających przechodniom.

    Przypominamy, że śmieci, nawet o dużych gabarytach, można pozbyć się legalnie.

    Zderzaki za darmo można zostawiać w dobrych warsztatach samochodowych, które mają podpisane umowy ze specjalistycznymi firmami.  Zużyty sprzęt AGD za darmo można oddać w sklepach, butelki i PETy wyrzucić do specjalnych koszy rozstawionych w wielu punktach miasta, nie ma też kłopotów z pozbyciem się niewielkich ilości gruzu czy starych mebli. Na terenie Świdnicy funkcjonują dwa punkty dobrowolnego gromadzenia odpadów, gdzie od klientów firm: Zakładu Oczyszczania Miasta, ALBA Dolny Śląsk oraz Zakład Usług Komunalnych z Żarowa, prowadzących te punkty odbierane są odpady takie jak :

    – odpady z rozbiórek i remontów (do 250 kg)

    – gruz betonowy i ceglany (do 250kg)

    – odpady wielkogabarytowe;

    – odpady biodegradowalne;

    – zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny;

    – zużyte baterie i akumulatory;

    – zużyte świetlówki.

    Klienci w/w firm mogą korzystać z PDGO odpowiednio:

    Klienci ZOM Sp. z o.o. – PDGO przy ul. Metalowców 4

    Klienci ALBA Dolny Śląsk Sp. z o.o. oraz ZUK Żarów – PDGO przy ul. Kliczkowskiej 40

    asz

    [photospace]

    Poprzedni artykułCiężkie zadanie przed siatkarkami
    Następny artykułPasażer na gapę