Niemcy na praktykach

  4

  Kolejna grupa bezrobotnych Niemców przyjechała do Świebodzic na 8-tygodniowe praktyki w ramach programu wymiany Transgredio. Tym razem grupa jest wyjątkowa – bo jedna z pań, które przyjechały pracować w naszym mieście, wzięła ze sobą dwójkę dzieci. 6-letni Emil i 5-letnia Frida chodzą do Publicznego Przedszkola nr 2 i doskonale zaadoptowały się w nowym środowisku.

  – Caroline, ich mama, jest samotną matką, nie mogła zostawić dzieci a bardzo chciała skorzystać z praktyk, dlatego zabrała je ze sobą – mówi Marzena Korona-Kruk, szefowa Wydziału Promocji UM, która koordynuje projekt. – Dzieci chodzą do naszego przedszkola a Caroline pracuje jako native speaker w Gimnazjum nr 2, uczy języka niemieckiego.

  A jej dzieci „uczą” swojego języka maluchy w przedszkolu. I odwrotnie – bo mali goście z Niemiec łapią błyskawicznie polskie słówka.

  -Dzieci, jak to dzieci, potrafią się porozumieć we własnym języku, ale to fakt, że Emil i Frida bardzo szybko zaaklimatyzowali się w przedszkolu, chętnie biorą udział w zabawach, czytają polskie książki, a nasze dzieci uczą się od nich niemieckich słówek – uśmiecha się Alicja Mokrzyńska, dyrektor Przedszkola nr 2.

  Maluchy są grzeczne, a ich mama bardzo zadowolona z polskiej opieki przedszkolnej. Okazuje się bowiem, że w niemieckich przedszkolach bardziej stawia się na odpoczynek dziecka – jest dużo przerw na sen, leżenie, itd. Tymczasem w polskich przedszkolach dzieci są bardziej aktywizowane do działania, poznają wiele nowych rzeczy.

  Pozostali praktykanci to czwórka dorosłych: Suzanne pracuje w Przedszkolu nr 2, gdzie pomaga w opiece nad dziećmi – w grupie, w której są Frida i Emil.

  Mathias pomaga w pracach remontowych w Miejskim Domu Kultury, David został skierowany do firmy Steilmann, ale obecnie jest w Wydziale Promocji, gdzie zajmuje się tłumaczeniem tekstów na język niemiecki. Kathleen jest w pensjonacie Galery – zajmuje się tu m. in. pracami w ogrodzie.

  Projekt Transgredio realizowany jest od 2010 roku i potrwa do końca 2012 roku. Gmina Świebodzice nie ponosi żadnych kosztów związanych z pobytem i utrzymaniem praktykantów, za wszystko płaci Unia Europejska.

  Agnieszka Bielawska-Pękala

  rzecznik prasowy UM w Świebodzicach

  Poprzedni artykułSIPH chce pozyskać świeżą krew
  Następny artykułUnikalna biżuteria na Dzień Kobiet [KONKURS]