Las posadzony! [FOTO]

  13

  Uzbrojeni w rękawice i łopaty punktualnie o 10.00 wyruszyli na splantowany teren po jesionowym lesie, by posadzić olchy. – Niestety, jesiony zginęły, powalone chorobą – wyjaśniał nadleśniczy świdnicki Jan Dzięcielski. Na jego zaproszenie-wezwanie do sadzenia nowego lasu koło Domanic odpowiedziało kilkadziesiąt osób. Niemal w komplecie stawił się zarząd powiatu świdnickiego, przedstawiciele gminy Świdnica, Jaworzyny Śląskiej, Żarowa i Strzegomia (nie było reprezentacji miasta Świdnica), a także dziennikarze ze świdnickich mediów. Nie zabrakło redakcji Swidnica24.pl.


  Miało być symbolicznych 100 sadzonek, tymczasem na uczestników akcji czekała prawdziwa praca i blisko 1000 małych drzewek. Sadzenie przerodziło się w małą rywalizację, kto więcej i szybciej. Należało przy tym pamiętać, by sadzić prawidłowo, by sadzonki się przyjęły.

  Dzisiejsza akcja była ukoronowaniem odtwarzania 5 hektarów lasu łęgowego niedaleko Zalewu Mietkowskiego. To zadośćuczynienie za wycięty hektar drzew pod budowę łącznika autostradowego. – Do 2050 roku 1/3 obszaru Polski  mają pokrywać lasy i bardzo mi zależy na tym, byśmy się do tego przyczynili – agitował Jan Dzięcielski zapowiadając, że za rok do podobnego sadzenia zaprosi obok samorządowców z powiatu świdnickiego także ich kolegów z Dzierżoniowa.

  Nowy las urośnie w niezwykle urokliwym miejscu, przeciętym wieloma strumieniami, na których zapory zrobiły bobrze rodziny. Nad głowami pracujących przy odnawianiu drzewostanu krążyły klucze gęsi i bociany. Jak zapewniają leśnicy, już latem młodniak będzie wyglądał imponująco, bo olchy rosną bardzo szybko.

  asz

  Poprzedni artykułArsenał Pamięci 2012
  Następny artykułUliczna Droga Krzyżowa