Krzyż Kawalerski dla świdnickiej harcerki

  4

  Duszę i serce oddała harcerstwu, wychowała kilka pokoleń żeglarzy. Barbara Lechota została uhonorowana Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, przyznawanym przez prezydenta RP. 29 lutego w Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu odznaczenie  świdnickiej harcerce wręczyła wicewojewoda Ewa Mańkowska.

  Barbara Lechota

  – Jest u nas wielu znakomitych instruktorów, ale Basia jest postacią wyjątkową – podkreśla Violetta Sobczak ze świdnickiego Hufca ZHP. O jej dokonaniach czytamy na stronie Hufca:

  Harcmistrzyni Barbara Lechota urodziła się w Warszawie. Ojciec przeszedł piekło obozu w Treblince, bracia należeli do „Orląt” i „Sokoła”. Druhna Basia z harcerstwem po raz pierwszy spotkała się w szkole podstawowej w Nidzicy w 1959 r. Rok później złożyła Zobowiązanie Instruktorskie.

  Jej pasją od początku było żeglarstwo i tak jest do dnia dzisiejszego. W świdnickim hufcu ZHP odpowiadała za pracę drużyn wodnych i żeglarstwo regatowe, czyli szkolenie i naukę najmłodszych adeptów sztuki żeglarskiej. To dzięki jej uporowi i wysiłkowi świdnicki hufiec ma dziś wielkie grono instruktorskiej kadry żeglarskiej i może organizować przy udziale druhny Basi obozy żeglarskie oraz szkolenia na stopień żeglarza i sternika jachtowego. Druhna Basia nadzoruje prace retmanatu hufca i odpowiada za sprawy szkoleń oraz przygotowania sprzętu żeglarskiego do sezonu letniego. Corocznie podczas wakacji dowodzi grupą 40 uczestników obozów żeglarskich i tak od 40 lat. Jest członkinią zespołu hufca ds. żeglarstwa i komendantką obozów żeglarskich w Harcerskiej Bazie Obozowej Hufca Świdnica w Niesulicach. Jej udział w tych obozach jest gwarancją wzorowej jakości i bezpieczeństwa.

  Jest emerytowaną nauczycielką fizyki. Pracowała w III Liceum Ogólnokształcącym w Świdnicy. Swoje wieloletnie doświadczenie pedagogiczne wykorzystuje na tych właśnie obozach. Jest bardzo lubiana i szanowana przez młodzież i ma z nią doskonały kontakt.

  Posiada stopień jachtowego sternika morskiego i dzięki tym uprawnieniom prowadziła żeglarskie obozy wędrowne na Mazurach oraz rejsy po Bałtyku. Przez ostatnich 10. lat czynnie uczestniczy w pracach Okręgowego Związku Żeglarskiego w Wałbrzychu. Aktywnie działa w Kręgu Starszyzny Harcerskiej i Seniorów „Wiarusy”, organizując wraz z innymi członkami kręgu przedsięwzięcia dla kadry hufca, m.in.: wyprawy turystyczne i pikniki instruktorskie.

  Brała udział w opracowaniu redakcyjnym książki „Historia harcerstwa świdnickiego w latach 1945-2005” – opracowała rozdział poświęcony żeglarstwu. Książka została wydana w nakładzie 1000 egz. z okazji 60-lecia harcerstwa świdnickiego.Udziela się też w Klubie Inteligencji Katolickiej oraz jest wolontariuszką w Caritas Diecezji Świdnickiej. Jest zawsze pogodna i uśmiechnięta, zdecydowana w swoich działaniach,  dbająca o młodych żeglarzy.

  Poprzedni artykułWody w rzekach więcej
  Następny artykułSukces Stragony w Jaszkowie