Boleścińskie wędliny z Orłem Agrobiznesu

  6

  Już pod raz 38. zostaną wręczone nagrody za sukces rynkowy w branży rolno-spożywczej. 21 marca Rolnicza Spółdzielnia w Boleścinie otrzyma Orła Agrobiznesu. Wójt gminy Świdnica zostanie nagrodzona Srebrnym Promotorem Orłów Agrobiznesu.

  prezes Józef Wrona

  Orzeł Agrobiznesu  to nagroda pod honorowym patronatem wicemarszałka Sejmu RP, Eugeniusza Grzeszczaka za sukces rynkowy firmy z branży rolno-spożywczej i jej otoczenia, firmy handlowej i banku działającego na rzecz agrobiznesu. Promotor Orłów Agrobiznesu  to nagroda przyznawana po raz dziewiętnasty za rekomendowanie kandydatów do Orła Agrobiznesu.

  W południe 21 marca w Auli Domu Literatury w Warszawie prezes RSP Józef Wrona otrzyma Orła Agrobiznesu za produkcję wędlin w oparciu o własny surowiec. W gronie laureatów znalazła się również Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Międzyborzu, Gminna Spółdzielnia SCH w Konecku, Piekarnia-Cukiernia Złoty Kłos, Firma rodzinna Emilia Kristof, Lubusko-Wielkopolski Bank Spółdzielczy oraz 7 Banków Spółdzielczych.

  W większości przypadków Rolnicze Spółdzielnie Produkcyjne kojarzą się głównie z hodowlą i produkcją rolniczą. Jednak wiele z nich w ostatnich latach poszerzyły swoją działalność, wychodząc poza ustalone ramy. Jedną z takich właśnie spółdzielni jest RSP „Jedność”. Od ponad 17 lat prowadzi produkcję wędlin w oparciu o własny surowiec i to właśnie ma wpływ na ich jakość i smak – mówi prezes RSP Józef Wrona. – Jestem szczególnie dumny z takich wyrobów jak kiełbasa boleścińska, kaszanka, szynka wędzona, salceson – dodaje prezes. Smak boleścińskich wyrobów znają nie tylko mieszkańcy gminy. Spółdzielnia  prowadzi degustację swoich produktów podczas dożynek gminnych, które cieszą się dużym zainteresowaniem odwiedzających gości z całego Dolnego Śląska. W 2008 roku w konkursie  pod Patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Marszałków Województw, „Nasze Kulinarne Dziedzictwo Smaki Regionów” kaszanka boleścińska zdobyła nagrodę „PERŁA 2008”.

  Obecnie RSP „Jedność” w Boleścinie na 221 hekatarach użytków rolnych prowadzi produkcję roślinną. Zajmuje się tez hodowlą trzody chlewnej i bydła.

  Janusz Waligóra

  rzecznik prasowy UG Świdnica

  Poprzedni artykułPokonali 500 konkurentów
  Następny artykułSkromna rocznica diecezji świdnickiej